Kříže na louce u Kunratické ulice připomínají zavražděné děti

3. červenec 2018

Sedm dřevěných křížů se sedmi dětskými jmény jako vzpomínka na romské děti zavražděné nacisty v Osvětimi. Na místě bývalého koncentračního tábora v Liberci ji vytvořil Liberečan Ivan Rous společně se svými známými.

Ivan Rous pracuje v libereckém Severočeském muzeu a dlouhodobě se zabývá problematikou pracovních a jiných táborů na Liberecku. Podle něj je na čase připomenout památku více než 100 Romů, kteří v lágru u Liberce žili a zemřeli v německých koncentračních táborech.

Kříže připomínají i jména zavražděných dětí

„Podařilo se nám identifikovat konkrétní transport Romů do Osvětimi,“ popisuje Ivan Rous a pokračuje: „Byla to pro nás zásadní věc, řekli jsme si, že tu nainstalujeme těch sedm křížů za těch sedm dětí.“

Čtyři romské koncentrační tábory v Liberci

Kříže lidé najdou v místech pod libereckým lomem v Rochlici, na louce u Kunratické ulice. „Je to forma uctění památky, byl tu ten nejhorší tábor v Liberci a neměl tu žádnou upomínku,“ vysvětluje Rous, podle kterého byli za války ve městě pod Ještědem celkem čtyři romské koncentrační tábory. „Všichni obyvatelé toho posledního byli vyvražděni v Osvětimi a dalších táborech,“ přidává podrobnosti historik.

Nákres budovy někdejšího koncentračního tábora

Že se na městském pozemku náhle objevily kříže, městu nevadí, říká náměstek primátora Liberce Ivan Langr: „Doufám, že to vyvolá odpovídající reakci města a že v dalších letech budeme schopni pomoct ke zbudování skutečného památníku romského holokaustu.“

Místo, kde nově sedm křížů připomíná zavražděné romské děti

Kámen v chodníku s mosaznou tabulkou, se jménem Alfred Kraus, který kolemjdoucím připomene oběť holocaustu, by měl být zasazen do dlažby  na podzim v den výročí takzvané Křišťálové noci.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.