Kříže na louce u Kunratické ulice připomínají zavražděné děti

3. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sedm velký křížů ze světlého dřeva se objevilo na louce u Kunratické ulice v Liberci
0:00
/
0:00

Sedm dřevěných křížů se sedmi dětskými jmény jako vzpomínka na romské děti zavražděné nacisty v Osvětimi. Na místě bývalého koncentračního tábora v Liberci ji vytvořil Liberečan Ivan Rous společně se svými známými.

Ivan Rous pracuje v libereckém Severočeském muzeu a dlouhodobě se zabývá problematikou pracovních a jiných táborů na Liberecku. Podle něj je na čase připomenout památku více než 100 Romů, kteří v lágru u Liberce žili a zemřeli v německých koncentračních táborech.

Kříže připomínají i jména zavražděných dětí

„Podařilo se nám identifikovat konkrétní transport Romů do Osvětimi,“ popisuje Ivan Rous a pokračuje: „Byla to pro nás zásadní věc, řekli jsme si, že tu nainstalujeme těch sedm křížů za těch sedm dětí.“

Čtyři romské koncentrační tábory v Liberci

Kříže lidé najdou v místech pod libereckým lomem v Rochlici, na louce u Kunratické ulice. „Je to forma uctění památky, byl tu ten nejhorší tábor v Liberci a neměl tu žádnou upomínku,“ vysvětluje Rous, podle kterého byli za války ve městě pod Ještědem celkem čtyři romské koncentrační tábory. „Všichni obyvatelé toho posledního byli vyvražděni v Osvětimi a dalších táborech,“ přidává podrobnosti historik.

Nákres budovy někdejšího koncentračního tábora

Že se na městském pozemku náhle objevily kříže, městu nevadí, říká náměstek primátora Liberce Ivan Langr: „Doufám, že to vyvolá odpovídající reakci města a že v dalších letech budeme schopni pomoct ke zbudování skutečného památníku romského holokaustu.“

Místo, kde nově sedm křížů připomíná zavražděné romské děti

Kámen v chodníku s mosaznou tabulkou, se jménem Alfred Kraus, který kolemjdoucím připomene oběť holocaustu, by měl být zasazen do dlažby  na podzim v den výročí takzvané Křišťálové noci.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?