Antimonopolní úřad: Vysoké ceny potravin nezpůsobilo zvyšování marží obchodníky nebo zemědělci
Zkoumání vysokých cen vybraných potravin neodhalilo žádné porušení hospodářské soutěže ani náznak kartelových dohod. Informoval o tom antimonopolní úřad.
Čtěte také
Antimonopolní úřad v posledních měsících prověřoval vývoj cen mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa, a dospěl k názoru, že trh přirozeně reaguje na růst vstupních nákladů. Úřad proto nedoporučuje, aby vláda ceny potravin uměle regulovala.
Úřad se zaměřoval taky na kontrolu marží u jednotlivých produktů, a to jak u zemědělců, tak u zpracovatelů a prodejců potravin. Tvrdí, že žádné zneužití dominantního postavení ani nepřiměřené navyšování marží se nekoná.
Úřad konstatoval, že zemědělci, výrobci a prodejci ve svých cenách přirozeně reagovali na zdražení energií, dopravy, krmných směsí nebo hnojiv, přičemž v prvovýrobě, tedy u samotných pěstitelů a chovatelů, byl nárůst ceny největší.
Úřad analyzoval data od roku 2018.
Při kontrolách úřad oslovil víc než dvě stovky firem ze všech částí řetězce a taky 14 oborových svazů. Ty tvrdí, že je výsledky nijak nepřekvapily. Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové jsou v Česku vstupní náklady ve srovnání s okolními státy zásadně vyšší.
„Problém není to, že by se někdo nepřiměřeně obohacoval, ale že jsou tady vysoké náklady. Ve srovnání třeba s Německem, tam je zastropovaná cena energií na 3 korunách bez DPH, u elektřiny u nás je to 5 korun…,“ řekla Českému rozhlasu.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je potřeba, aby stát český trh víc otevřel a podpořil konkurenci: „Pokud je jednoduše možné dovážet danou potravinu ze zahraničí, tam ceny začínají klesat. Pokud by vláda chtěla skutečně pomoct s cenami potravin, musí výrazně více otevřít český trh a musí se snažit, aby tady nebyli ti velcí dodavatelé, kteří definují ceny, a ostatní se jim jenom přizpůsobují,“ uvedl Tomáš Prouza.
S tím souhlasí i předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek, podle kterého v Česku chybí podpora menších podniků.
Související
-
Inflace a vysoké ceny vyprázdnily sklady liberecké potravinové banky. Pomoct by mohla jarní sbírka
Potravinové banky netrpělivě vyhlíží jarní sbírku. Doufají, že se jim podaří doplnit zásoby. Například banka v Liberci už má regály skoro prázdné.
-
Některé kempy v Libereckém kraji v letní sezoně zdraží. Jak se změní ceny v oblíbených lokalitách
Blíží se letní sezona a většina tuzemských kempů se na ni už začala připravovat. A je zjevné, že velká část provozovatelů přemýšlí nad navýšením cen za ubytování.
-
Předvánoční nákupy u sousedů: V Německu kvalitnější zboží, v Polsku nižší ceny potravin
Blížící se svátky s sebou nesou i velké nákupy. Řada lidí za nimi míří i do příhraničních měst. O jaké zboží tam mají Češi zájem, se vydal zjistit redaktor Michal Jemelka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odrazujeme malé dlouhodobé pronajímatele. Je pro ně výhodnější nabízet byt na Airbnb, říká Prokop
-
Několik hodin po začátku příměří hlásí Izrael střelecké incidenty a mrtvé Libanonce
-
Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik
-
Klimatická krize je největší žurnalistický příběh současnosti, říká oceněný novinář Kaliba