Antigenní test na covid-19 versus PCR: Na koho a kdy se vztahuje povinnost nastoupit do karantény
V souvislosti se šířením varianty koronaviru omikron platí od pondělí 17. ledna 2021 nová pravidla pro testování, karantény a izolace. Nejčastější nejasnosti objasnila redaktorka Eva Kézrová.
Kdy se musí po pozitivním testu do karantény
Pokud někomu v rámci povinného samotestování ve firmách vyjde test s pozitivním výsledkem, nahlásí to zaměstnavatel ministerstvu zdravotnictví a zaměstnanec automaticky dostane neschopenku na pětidenní karanténu. Ta se nevztahuje na rodinné příslušníky. Pozitivní antigenní test, byť člověka posílá do karantény, není podkladem pro vydání certifikátu o prodělané nemoci covid-19.
Pokud ale zaměstnavatel pro toto testování využije nějaké zdravotnické zařízení, má třeba závodního lékaře, pak je po pozitivním antigenu člověk poslán na potvrzovací PCR test, tedy stejně jako při testování ve školách. Teprve podle jeho výsledku se určuje pětidenní karanténa pro třídu, případně izolace pro toho, u koho se covid-19 potvrdil.
Kdo má nárok na PCR test zdarma
Očkovaní alespoň jednou dávkou, nebo ti, kdo mají kontraindikaci vůči covidové vakcíně, mají nárok na 5 PCR bezplatných testů měsíčně.
Koho se tato možnost netýká, má na PCR test zdarma nárok pouze v případě, že ho na něj pošle hygiena, nebo lékař. Tehdy hradí test zdravotní pojišťovna. Kdo se sám rozhodne, že chce jít na PCR test, musí ho zaplatit, a to i ten, kdo covid-19 v posledním půlroce prodělali.
Za jakých podmínek se lze z 5denní karantény vrátit
Vždy záleží na zdravotním stavu. Podmínkou ukončení karantény jsou dva dny zcela bez příznaků nemoci, přičemž dalších pět dnů musí dotyčný nosit respirátor, protože by mohl být ještě infekční. Proto se také může stát, že i po pěti dnech karantény bude při antigenním testování v práci či ve škole opět pozitivní.
Související
-
Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů bude nově 5 dní, firmy budou testovat
Vláda 5. ledna rozhodla o dalších opatřeních kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru - omikron. Jaká pravidla budou pro testování ve firmách platit?
-
Covid-19: Co dělat při příznacích, jaké léky mít doma a co sledovat? Praktický návod od lékařů
Primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle poskytl Českému rozhlasu brožuru s návodem, jak správně postupovat při domácí léčbě covidu-19.
-
Alkohol a očkování: 3 otázky a odpovědi
Pokud čekáte na očkování proti koronaviru, nebo už ho máte za sebou a rádi byste to oslavili sklenkou alkoholu, mohlo by Vás zajímat, jaký vliv to má na účinnost vakcíny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.