60 let KRNAPu: Náš dort hýří barvami, říká Radek Drahný, mluvčí nejstaršího českého národního parku
Krkonošský národní park slaví 17. května 60 let od svého založení. Tak dlouho už ochránci přírody pečují o unikátní krkonošskou krajinu, ve které žije řada chráněných i ohrožených druhů zvířat a rostlin.
Čtěte také
Nejstarší tuzemský národní park zabírá plochu přes 363 čtverečních kilometrů v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Výročí si správci Krkonošského národního parku během roku 2023 připomenou několika akcemi.
Zavolali jsme mluvčímu správy parku Radku Drahnému a zeptali se na podrobnosti k výročí a také k oslavám.
Za jakých okolností se území stalo národním parkem a čím je krajina v Krkonošském národním parku unikátní? Udály se za šedesát let, kdy je krkonošské území národním parkem, nějaké velké změny? A jaké akce správa parku v souvislosti s oslavami nachystala? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Mumlavský vodopád kraluje západní části Krkonoš. Patří mezi naše nejvodnatější vodopády
Oblíbenou přírodní zajímavostí jsou mezi turisty vodopády. Nejvíc byste jich našli v Krkonoších. Západní části Krkonoš kraluje kousek na Harrachovem Mumlavský vodopád.
-
Stovky metrů sítí mají ochránit vzácnou krkonošskou přírodu od turistů
Strážci krkonošského národního parku obsadili vrchol Sněžky a instalují tady stovky metrů ochranných sítí. Ty mají turistům znemožnit vstup mimo značená místa.
-
Z pracovníků Krkonošského národního parku jsou zachránci obojživelníků
Podél některých silnic na Trutnovsku se začínají objevovat zábrany. Ty tam instalují pracovníci Krkonošského národního parku kvůli ochraně obojživelníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.