Z pracovníků Krkonošského národního parku jsou zachránci obojživelníků
Podél některých silnic na Trutnovsku se začínají objevovat zábrany. Ty tam instalují pracovníci Krkonošského národního parku kvůli ochraně obojživelníků. Ti už totiž díky oteplení začínají migrovat. Kde všude se tyto ochranné bariéry instalují zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Pracovníci Správy Krkonošského národního parku už nainstalovali zábrany například na obchvatu Vrchlabí, v Čisté v Podkrkonoší a za pomoci dobrovolníků také u letiště mezi Vrchlabím a Lánovem. Poslední zábrany plánují umístit podél silnice v Rokytnici nad Jizerou, ale až tam úplně zmizí sníh. Pevné zábrany potom uvidí řidiči například u Špindlerova Mlýna.
Cílem je zabránit tomu, aby obojživelníci při cestě na svá trdliště překonávali frekventované silnice.
Jak často budou ochránci přírody tato místa kontrolovat?
Čtěte také
Vedoucí Záchranné stanice pro zraněná zvířata Ondřejka Bachtíková tvrdí, že kontroly probíhají každý den, někdy i několikrát denně. Ale je nutné říct, že bude především záležet na aktuálním počasí.
Teď je velké sucho a my se o tom přímo na místě vrchlabského obchvatu přesvědčujeme právě s Ondřejkou Bachtíkovou. Prošly jsme už okolo několika zábran, nahlížíme do kbelíků a kontrolujeme, jestli tam už nějaké žáby a obojživelníci jsou, abychom je přenesly přes silnici. Zatím jsme ale našly opravdu jen několik jedinců.
Kolik obojživelníků se díky zábranám podaří před koly aut zachránit?
Podle statistik, které si ochránci přírody vedou, je jich ročně zhruba jeden tisíc. Což je ale podstatní číslo. Navíc se přenáší i stovky žabích vajíček na bezpečná místa.
Čtěte také
Migrace je proměnlivá, záleží opravdu velmi na počasí, takže se vůbec teď nedá říct, jak dlouho potrvá.
Optimální jsou pro žáby teplé a vlhké noci, ovšem v následujících dnech se podle předpovědi počasí má ochladit. Dá se tedy předpokládat, že migrace žab nebude zatím tak značná.
Každopádně zábrany kolem silnic budou na těchto místech umístěny až do prvního či druhého týdne v květnu. A řidiči by v těchto označených úsecích měli dávat určitě velký pozor a zpomalit.
Související
-
Sucho ohrozilo snůšku obojživelníků v lomu u Hříběcích Bud ve Strážném. Rychlý zásah jim dal šanci
Lom u Hříběcích Bud ve Strážném je díky jezírku, které se na jeho dně tvoří při jarním tání, každoročním trdlištěm obojživelníků. Nejinak je tomu i letos.
-
Trdliště pro obojživelníky v Krkonoších vysychají. Pracovníci národního parku je napouští vodou
Trdliště pro obojživelníky v Krkonoších vysychají. Někde už se voda ztratila úplně. Důvodem je sucho, minimum srážek, vítr a málo sněhu. Proto se musí napouštět vodou.
-
V Krkonoších ochránci přírody opravují trdliště pro obojživelníky. Jak takové místo vypadá?
Ochránci přírody v Krkonoších opravují trdliště a ve vytipovaných lokalitách vytváří nová. Jde o místa, kam se na jaře stahují obojživelníci a rozmnožují se v nich.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mladí muži a ženy se vzdalují, trend přichází i do Česka. ‚Řeší se identity, ale nejde o válku pohlaví‘
-
Putinovy ‚červené linie‘ ve válce na Ukrajině blednou. Důvěryhodnost jeho hrozeb slábne
-
Kauza Stoka se vrací na začátek. Vrchní soud v Olomouci v neveřejném jednání zrušil rozsudek
-
Ukrajinci touží po míru, není ale jasné, jaký mír bude. Věci jsou složitější, říká český velvyslanec v Kyjevě