24 metrů vysoký skleněný žebřík bratrů Salanských je novou dominantou věže libereckého muzea

Severočeské muzeum v Liberci otevřelo 23. srpna 2022 dopoledne novou expozici sklářství. Zpřístupnilo ji při příležitosti festivalu Crystal Valley Week.

Přehlídka Crystal Valley Week představuje sklářskou tradici regionu. Kromě prohlídek skláren a dalších akcí můžou zájemci zavítat i do libereckého Severočeského muzea. Nová expozice je umístěná v historické muzejní věži a její dominantou je 24 metrů vysoký skleněný žebřík. Jeho autory jsou výtvarníci a designéři bratři Salanští.

„Žebřík váží celkově 140 kilo, každá část má 70 kilogramů. Do stropu je ukotvený speciálními kotvami, za pomoci horolezců, se kterými jsme tu strávili příjemné dva dny,“ prozradil jeden z jeho autorů Ondřej Salanský.

V libereckém muzeu natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.