120 let Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Výročí připomenou akce i výstavy

Na představení programu oslav 120. výročí otevření Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou natáčel redaktor Tomáš Mařas
Jablonecké Muzeum skla a bižuterie spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se veřejnosti otevřelo v roce 1904.
V roce 2024 oslaví Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou 120 let od svého založení. Připomínka výročí bude přítomná po celý tento rok. Muzeum připravilo několik speciálních akcí a chybět nebudou zajímavé výstavy.
Většina oslav bude spojená s akcí pro veřejnost. První bude na konci dubna odhalení plastiky sklářské výtvarnice Gizely Šabókové v prostoru pod převisem přístavby v parku. „Původně jsme tam chtěli mít odpočinkové místo s lavičkami, což se nám úplně neosvědčilo, takže jsme se rozhodli, že ho zaplníme něčím smysluplným, bude to umělecké dílo,“ prozradila ředitelka muzea Milada Valečková. Murál na fasádě betonové přístavby muzeum odhalí v květnu při muzejní noci.
Zpřístupnění hracích prvků v parku a křest dětského průvodce, který výtvarně upraví kreslíř Petr Urban, a maskota chystá muzeum na 21. června, kdy uspořádá speciální akci pro děti. Další Dny s muzeem plánuje na léto, budou součástí akcí Křehká krása a Jablonecké Perle.
Zářijové Dny evropského dědictví spojí s putováním po stopách Karla Richarda Fischera, zakladatele muzea a bývalého starosty Jablonce. „ Chtěli bychom mu při té příležitosti u nás odhalit pamětní desku,“ dodala Milada Valečková.
Hlavní výstavy roku 2024 budou věnované ateliérovému sklu, knoflíkům z Jizerských hor, tvorbě skláře Františka Janáka a umělecké rodině Kopřivů.
V roce 2023 se muzeum dostalo do užšího výběru v soutěži Evropské muzeum roku 2024, o vítězi se bude rozhodovat v květnu. „Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.
Do celosvětového podvědomí se jablonecké muzeum loni dostalo i tím, že se podílelo na přípravě podkladů, které pomohly k zařazení ruční výroby skla na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou by také chtělo do oficiálního názvu začlenit svůj status. Od roku 2003 je státní institucí zřizovanou ministerstvem kultury. Podle ředitelky Milady Valečkové by výraz „státní“ nebo „národní“ v názvu muzea zdůraznil rozsah nabízených expozic i služeb. Změna názvu by podle ní také výrazně usnadnila spolupráci se zahraničními partnery.
S ředitelkou muzea Miladou Valečkovou a také s kurátorem sbírek Petrem Novým natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Arterie Patrika Illa. Muzeum skla a bižuterie představuje významného designéra a výtvarníka
Výstavní prostor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zaplnila díla slovenského designéra Patrika Illa. Specializuje se na produktový i experimentální design.
-
Sklo v krabicích: Jablonecké muzeum vystavuje to nejlepší za poslední 3 roky
Výrobky skoro 50 firem, studií a značek mohou vidět návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Začalo Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023.
-
Počítačová technika a šperky? Jak jdou dohromady, přibližuje nová výstava v jabloneckém muzeu
Jablonecké Muzeum skla a bižuterie představuje autorské šperky inspirované vztahem člověka a výpočetní techniky. Mnohá díla využívá počítačových součástek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Francouzi nemají rádi Ameriku. Fastfoody a Tesla jsou v nemilosti, ukazuje průzkum
-
PRŮZKUM: Podpora ANO podle Stemu mírně oslabila. Polepšilo si Spolu, dále Motoristé i Stačilo!
-
Mladí jsou naštvaní. Většina nezažila jinou vládu než Erdogana, shodují se turečtí protestující
-
Gabal: Evropa musí být nekompromisní. Je tu naděje, že po Putinovi represe v Rusku skončí