Želary: Na jevišti Šaldova divadla ožijí propletené osudy lidí z horské vesnice v období první republiky

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy převedlo do jevištní podoby povídkovou knihu Květy Legátové Želary. 28. dubna 2023 uvádí inscenaci v premiéře.

Spojovat knižní předlohu představení Želary Květy Legátové se stejnojmenným filmem režiséra Ondřeje Trojana by bylo chybou. Snímek byl totiž natočený na motivy novely Jozova Hanule.

Z představení Želary v podání libereckého Šaldova divadla

Na liberecké jeviště se v uceleném představení dostává osm povídek, které splétají tvrdé osudy lidí z valašských Kopanic v době první republiky. Skládají zvláštně poetický obraz vztahů v jedné z horských vesnic jménem Želary.

Scénu na jevišti Šaldova divadla tvoří v inscenaci stěna s velkými tabulovými okny, po kterých stéká déšť.

Ještě před premiérou v divadle natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...