Zbytky radiace v Česku po havárii v Černobylu umí odhalit přístroj vojenských chemiků

Odborníci pravidelně měří v Česku míru radiace. Spolupracují na tom vojenští chemici z 314. centra výstrahy proti zbraním hromadného ničení v Hostivici u Prahy spolu se specialisty Státního ústavu radiační ochrany.

Radiaci zjišťují pravidelně od havárie v Černobylu před dvaatřiceti lety. Stopové množství je na našem území možné naměřit dodnes, hlavně v Jeseníkách a na Šumavě. Používají citlivý přístroj IRIS, připevněný na palubě vrtulníku Mi-17. Tentokrát se vznesl nad Prahu.

MI-17 s otevřeným nákladovým prostorem

Změřit radiaci nad jakýmkoliv místem v republice chce velmi podrobnou přípravu. „Přístroj IRIS je letecký gamaspektrometr, který je schopen detekovat záření gama,“ vysvětluje Marcel Ohera ze Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO). Přístroj umí záření měřit ze vzdálenosti až dvě stě metrů.

Osazenstvo uvnitř vrtulníku

Liberečtí chemici cvičně měří radiaci. Pro případ jaderné havárie

Měření radiace v terénu ze speciálního vozidla

Ve vzduchu je vysoká radiace. Polsko a Německo mlčí, v jaderných elektrárnách je vše v pořádku. To je dnešní scénář pro liberecké chemiky, kteří nacvičují zásah pro případ jaderné havárie. Do celodenní akce v kasárnách jsou zapojení vojáci se speciálními terénními vozidly i centrum výstrahy proti zbraním hromadného ničení v Hostivici.

„Asi všichni pamatují jadernou havárii v Černobylu, Fukušimu… v Česku je velké množství uranu,“ říká Irena Češpírová ze SÚRO. Radiaci během letu monitorovala specialistka chemického vojska, kapitánka Kateřina Valterová: „Na obrazovce vidíme přehled radiační situace, lokalizaci potenciálního zdroje, poznáme, o jak silný zdroj radiace se jedná a co je příčinou.“

Přístrojů na měření radiace je v Evropě jen do deseti kusů, v postkomunistických zemích jsou pouze dva, oba v Česku.  

Uvnitř letadla, přístroje na měření radiace
autor: Eva Malá

Související