VIDEO: Jak se ubránit agresorovi? Liberečtí chemici učili záchranáře obranné hmaty

Záchranáři se učí od vojáků, jak se ubránit agresorovi nebo zasahovat v krizových situacích, kdy útočník stále řádí. 70 zdravotníků proto vyrazilo do vojenského prostoru Tisá na Děčínsku, kde trénovali s vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Učili se boj zblízka i vyjednávat.

Jak se dostat z místnosti, kde je agresor se zbraní v ruce, na cvičení vysvětlil nadrotmistr Martin Rančák: „Ruce nahoru, jít ke dveřím a ten, co je u dveří, už může podávat zprávu… Vždycky je důležitá komunikace...“

Četař Jan Borůvka během cvičení „sehrál“ agresora s nožem a samopalem. „Když člověk vidí, že útočník má střelnou zbraň, priorita je co nejrychleji se schovat. Co se týče řezné zbraně – držet si odstup, snažit se komunikovat a dostat agresora do psychické pohody,“ říká Borůvka.

Úkol: Chránit své zdraví a život

Nad společným cvičením libereckých chemiků a záchranářů má patronát nadpraporčík Robert Dolozim: „Udělali jsme tu čtyři pracoviště. V sanitce se objeví agresivní pacient a záchranář společně s osádkou se s tím musí vyrovnat, aby chránili své zdraví a život.“

Jak se bezpečně dostat z budovy, kde je agresor, nebylo jediné, co se v Tisé záchranáři učili. Nacvičovali si různé hmaty a chmaty, které jim mohou zachránit život a pomocí mapy se museli naučit orientovat ve vojenském prostoru.

autor: Eva Malá
Spustit audio