Zahrádkář radí: Dýně jsou náchylné na mráz. Jedlost je dána chutí

7. říjen 2023

K podzimu patří i tykve. Tykev velkoplodá a obecná jsou relativně chladuvzdorné a lidově se jim říká dýně. Tykev muškátová a olejná potřebují k vyzrání teplé léto.

„Dýně by neměly přejít mrazem. Pokud touto dobou mrazíky hrozí, raději je skliďte. Anebo je přikryjte, třeba obyčejnou dekou nebo několikrát přeloženou netkanou textilií, aby nenamrzl povrch dýně. Kdyby se tak stalo, začne hnít. Po jednodenním mrazíku mohou přijít tři týdny bezmrazé, dýně odkryjete a ony mohou v klidu dozrávat. Sklízejte je vždy se stopkou, pokud byste ji vylomili, budou hnít,“ radí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Říká se, že tykve jsou jedovaté. „Jestli byste chtěli jíst hořké či jinak nedobré plody, můžete mít potíže. Jedlost je dána chutí. Nedobré prostě nejíme,“ říká Ivan Dvořák a přidává rady k pěstování: „Pokud jde o zaštipování, odrůdy s menšími plody zaštípneme třeba, až vytvoří více než deset plodů, u velkoplodých necháme třeba jen dva. U hybridů Hokkaida necháváme všechny plody, rostlina je utáhne. Je lepší mít více než jednu rostlinu, aby se potkaly v kvetení samčí a samičí květy. Dobré opylení přispěje k velikosti tykví nebo k pravidelnému tvaru (u cuket). Část opylená narůstá více než částečně neopylený plod.“

Pokud u plodů zahnívají špičky, které jsou pod obaly květů, obyčejně trpí rostliny fyziologickým nedostatkem vápníku. To se řeší zalitím rostliny (na listy i plody) 0,5 procentním roztokem ledku vápenatého.

Svíčky dáváme a strašidla tvoříme z tykví velkoplodých. 

Spustit audio

Související