Zabijačky a zabijačkové pochoutky

Období masopustu bylo a je v našich zemích tradičně obdobím zabijaček. Dnes už se nekonají tak často, zabijačkové pochoutky jsou ale stále v oblibě. Možná je máte rádi i vy. Chutě vám budeme dělat v Seriálu týdne.

Čtěte také

Jak vznikají jitrnice, jelítka nebo tlačenky, to se přímo za mistry řeznickými vydala zjistit redaktorka Slávka Brádlová. Jaká je historie zabijaček, proč se ty domácí konají hlavně v zimním období a jaké úkony se na zahájení zabíjačky dělají, se ptal kolega Jiří Kokmotos.

Dozvíme se také o tradicích zabijaček, jak se liší zabijačky v dřívějších dobách od těch současných, a jak se mezi řezníky toto řemeslo předává.

Nechybí ani veselá zabijačková historka a jako bonus přidáme recept na škvarkovou pomazánku.

autoři: Stanislava Brádlová , Jiří Kokmotos , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.