Za menhiry do jabloneckých Pasek

16. říjen 2017
Křížem krajem

Paseky jsou již mnoho let součástí města Jablonec nad Nisou, ale kdysi bývaly samostatnou vsí ležící na okraji lesů, z nichž přitékaly celé potoky křišťálově čisté vody. A o to tady šlo…

Na konci 19. století se totiž v jizerskohorském podhůří rozšířila móda přírodního léčení po vzoru slavného Vincenze Priessnitze z Jeseníků. Dne 12. dubna 1893 dokonce navštívil Paseky proslulý farář a průkopník vodoléčby Sebastian Kneipp. U příležitosti této mimořádné návštěvy byl položen základní kámen k léčebnému ústavu, který měl mít svůj úspěch postaven na uzdravování vodou, vzduchem a uklidňujícím pohybem.

Původním zakladatelem lázní byl Adolf Tischer, díky jeho aktivitě se obec již rok na to přejmenovala na Bad Schlag, tedy Lázně Paseky.

Bazén s umělým vlnobitím

V roce 1899 převzal vedení sanatoria Dr. Georg Glettler a o čtyři roky později zařízení Od Tischera odkoupil. Za jeho časů bylo sanatorium několikrát rozšiřováno, vznikl zde lázeňský komplex, v hlavní budově se nacházely restaurační místnosti, čtenářský a hudební pavilon a dokonce bazén s umělým vlnobitím! Později byly založeny i tenisové kurty, vedle vznikla jeskyně s pramenem, rozhledna.

Za první světové války, kdy sanatorium sloužilo léčení zraněných vojáků, byl pod lesem zřízen i symbolický Háj hrdinů. Dr. Glettler, který proslavil Paseky široko daleko, vedl zařízení až do roku 1945, kdy byl vysídlen do Německa. Zemřel 20. října 1958 v Drážďanech ve věku požehnaných 90 let. V současné době se v budově bývalého sanatoria nachází domov důchodců. Za ním jsou zbytky lesoparku s řadou kamenných žulových menhirů, vztyčených zde kdysi jako ozdoba i symbol přírodních sil využívaných pro léčení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.