Rekordní muzeum másla a další zajímavosti najdete v Bílém Kostele

16. říjen 2017
Křížem krajem

Naši cestu tentokrát začneme na nádraží v Bílém Kostele nad Nisou. Tato starobylá hornická ves – proslulá svým zdaleka viditelným bílým svatostánkem – leží v lučinatém údolí Nisy, kde lesy Ještědských hor přecházejí do niv v Žitavské pánvi.

Nejstarší záznam o Bílém Kostele pochází z roku 1362, je v něm označován ještě starobyle latinsky jako Alba Ecclesia. Zajímavé je, že vesničané svoji vsi říkali Heinrichsdorf čili Jindřichov, podle pána Jindřicha z Donína, který vládl na nedalekém hradě Grabštejně v době založení vesnice, a který dal také roku 1347 postavit strážný hrad Rajmond v kopcích nad vsí.

Pověst o zlém duchovi

Minimuzeum másla v Bílém Kostele nad Nisou

Po celá staletí býval Bílý Kostel zemědělskou obcí a dodnes to připomínají torza bytelných budov mohutného panského velkostatku při silnici na Chotyni. Symbolem a také nejcennější památkou obce je barokní kostel sv. Mikuláše, jehož dřevěný předchůdce zde existoval již roku 1352. O jeho vzniku se vypráví pověst. Je o zlém duchovi, který lidem bránil v postavení kostela ve vsi a o šátečku, který pak symbolicky vypustila žena majitele panství a tam, kde dopadl, byl nakonec úspěšně svatostánek vybudován.Nový kostel v dnešní formě s mohutnou kamennou věží byl postaven až za hrabat Gallasů v letech 1679–91.

MUZEUM MÁSLA PLNÉ REKORDŮ
Od roku 2002 mají v Bílém Kostele nad Nisou muzeum, které je svého druhu na celém světě prakticky jediné. Muzeum másla a chleba je plné světových rekordů a provozuje ho pan Vlastimil Hyška společně se svou ženou. Návštěvníci si můžou prohlédnou třeba největší máselnici na světě, do které by se vešlo přes 200 kostek másla.

Zajímavou technickou památkou je i zdejší betonový most přes Nisu s charakteristickými velkými oblouky, který byl vybudován v roce 1926. Mosty obdobné konstrukce jsou ve zdejší oblasti zvláštností a dva podobné se klenou nad tokem Nisy i v blízké Chotyni.

Právě po tomto obloukovém mostě přejdeme řeku a poté po schůdkách vystoupáme do prudkého svahu, na němž byla vybudována překrásná vyhlídka na údolí řeky Nisy Náš pohled jistě spočine na středobodu obce – svatomikulášském kostele, který je obehnán hřbitovní zdí. Kamenné zdi do tvaru kruhu či oválu jsou v našem kraji velmi výjimečné a nacházíme je jen u opravdu starých kostelů. Ten v Bílém Kostele je tak místem opravdu hodně starobylým.

Minimuzeum másla v Bílém Kostele nad Nisou
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.