Za Jírovým betlémem na Boučkův statek

16. říjen 2017
Křížem krajem

Dnes se vydáme proti proudu Jizery do Malé Skály, kde stojí přímo u řeky překrásný Boučkův statek – nejzachovalejší roubený statek Horního Pojizeří.

Jeho architektura zůstala v původním stylu od rozsáhlé přestavby v roce 1813. Ve sroubku s pavláčkou před vchodem bydlívali ještě počátkem 20. století řezníci a v přední části statku provozovali Boučkovi krám.

V Boučkově statku dnes funguje stylový hostinec s tradičními pokrmy české kuchyně, ale kdysi se ve velké světnici normálně žilo, bývala zde pec, vytápěná z černé kuchyně.

Statek měl kdysi namále, zchátralé stavení zachránili nadšenci na konci 80. let 20. století. Po listopadu 89 byla založena společnost Arva Patria, která v přízemí statku zřídila onu hospůdku a v půdním prostoru založila galerii moderního umění, kde jsou díla 120 českých umělců 20. století.

Jírův betlém na Boučkově statku

S Boučkovým statkem je úzce spojeno jméno výtvarníka Josefa Jíry, jednoho z nejvýraznějších umělců Turnovska. Právě on v roce 1992 založil galerii výtvarného umění na statku. V roce 2000 pak vyřezal osobitý maloskalský Český betlém s postavami v životní velikosti. Každoročně vystaven ve stodole naproti statku. K vidění je zde svatá rodina s Ježíškem v jesličkách, klanění tří králů, útěk do Egypta. Adventní setkání před Betlémem se zpíváním koled, vystoupením místního divadelního spolku s vánoční hrou O narození Páně, je již každoroční tradicí. Tento betlém se pak stal předlohou pro obdobné Jírovo dílo v Kryštofově Údolí.

Zajet se na něj podívat je vcelku krátkým a příjemným výletem, neboť statek s betlémem se nachází prakticky na dohled od nádraží v Malé Skále. Po prohlédnutí betlému se můžeme příjemně občerstvit ve vytopené světnici starodávného statku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?