Liberecká zoo láká návštěvníky na procházku mezi kapkami deště

8. červenec 2019

V liberecké zoologické zahradě mohou návštěvníci zmoknout i v období přetrvávajícího sucha. Svlaží je příjemný deštík ve zmodernizovaném pavilonu tropů, díky kterému si jeho okřídlení obyvatelé připadají zase o něco více jako doma, v tropickém pralese.

Zoo Liberec nově zrekonstruovala druhé patro pavilonu tropů za půl milionu korun. V nových expozicích jsou výlučně ptáci z jihovýchodní Asie, například zoborožec rýhozobý či vzácná majna Rothschildova. „V horním patře bylo vždy větší teplo, ale bohužel také nižší vlhkost,“ vysvětluje zoolog Jan Hanel.

Všechny skleněné expozice jsou nyní skryty za bambusovými stěnami s různými průhledy do kompletně zrekonstruovaných voliér. „Místo původních několika malinkých celoskleněných voliérek jsme vybudovali čtyři velké expozice, ve kterých mají ptáci nově možnost se ukrýt,“ popisuje modernizaci prostor mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová. 

V tropickém pralese v Liberci čeká na návštěvníky i tento zvídavý korunáč Sclaterův

V současné době se v expozicích nachází pouze několik jedinců, ale jakmile dorostou všechny nově vysazené rostliny, které by více ptáků mohlo poničit, potom ke stávajícím obyvatelům pavilonu přibydou i další zcela nové druhy. „O jaké unikátní druhy se bude jednat bychom však zatím neradi prozrazovali. Necháme si to jako tajemství,“ dodává Barbara Tesařová s úsměvem.

Liberecká zahrada předsedá celosvětové ochranářské kampani Silent Forest (Ztichlý les), do které se zapojilo dalších 250 zoologických zahrad. Společně chtějí pomoci ohroženému asijskému ptactvu.

autoři: Lucie Fürstová ,
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka