Vzpomínky i současnost: Krajská knihovna jako „Stavba smíření“ už 20 let
Moderní budova Krajské vědecké knihovny v Liberci, takzvaná „Stavba smíření", vyrostla na místě nacisty vypálené synagogy. Ostatně i nová synagoga je součástí moderní budovy. Na zrod projektu vzpomíná první ředitelka knihovny Věra Vohlídalová. Na novou výstavu, která připomíná historii, proměny i současnost instituce, zve ta současná, Blanka Konvalinková.
Čtěte také
V pondělí 8. března 2021 je to 20 let od otevření Krajské vědecké knihovny v Liberci. Ve své době byla v Česku jedinečnou institucí, srovnatelnou s nejmodernějšími knihovními domy světa. I po dvaceti letech patří ke špičkovým domácím knihovnám. Stojí na místě bývalé synagogy, kterou nacisté v roce 1938 vypálili, a nese přízvisko „Stavba smíření“. Je do ní včleněna nová synagoga s půdorysem cípu Davidovy hvězdy. V době jejího vzniku nad ní převzali patronát prezidenti SRN a ČR Roman Herzog a Václav Havel. Jedna z hlavních autorek myšlenky nové knihovny a její první ředitelka Věra Vohlídalová později, v roce 2016, iniciovala umístění lavičky Václava Havla před budovu knihovny.
Knihovní fond v současnosti zahrnuje na 1 300 000 knih, časopisů, map a dalších tisků, návštěvníci mají k dispozici hudební knihovnu. V budově je i nahrávací studio, depozitář vzácných historických tisků a knihovna slouží také jako místo setkávání. 20. výročí od svého otevření slaví novou výstavou, její vernisáž odvysílá živě na internetu. Podrobnosti o výstavě přidává součásná ředitelka instituce, Blanka Konvalinková, poslechněte si to:
Ocenění za přístup k sluchově postiženým
Jako první v republice získala v únoru 2021 liberecká krajská knihovna certifikát Handicap Friendly se zaměřením na návštěvníky se sluchovým postižením. V bezbariérové budově se knihovníci sluchově znevýhodněným čtenářům věnují dlouhodobě. Vytvořili pro ně například už 4 speciální znakoknihy, upravili webové stránky, nebo se učí znakový jazyk. Certifikát udělil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.
Související
-
Knihovníci v zavřené liberecké krajské knihovně ruce do klína nesložili, nabízejí program on-line
Pracovníci Krajské vědecké knihovny v Liberci teď můžou knihy půjčovat jen omezeně, a tak se přesunuli do online prostoru. Na podrobnosti se byla zeptat Lucie Fürstová.
-
Tatínek cítil židovství jako stigma, já jsem toužil objevit to a předávat, říká nový liberecký rabín
David Maxa je novým rabínem židovské obce Liberce a Děčína. Byl hostem v Dopoledni pod Ještědem.
-
Třešeň Olgy Havlové roste před libereckou knihovnou
Lavičku Václava Havla, která stojí před Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci od března 2016, doplnil nově památný strom Olgy Havlové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.