Vzpomínky i současnost: Krajská knihovna jako „Stavba smíření“ už 20 let

8. březen 2021

Moderní budova Krajské vědecké knihovny v Liberci, takzvaná „Stavba smíření", vyrostla na místě nacisty vypálené synagogy. Ostatně i nová synagoga je součástí moderní budovy. Na zrod projektu vzpomíná první ředitelka knihovny Věra Vohlídalová. Na novou výstavu, která připomíná historii, proměny i současnost instituce, zve ta současná, Blanka Konvalinková.

Čtěte také

V pondělí 8. března 2021 je to 20 let od otevření Krajské vědecké knihovny v Liberci. Ve své době byla v Česku jedinečnou institucí, srovnatelnou s nejmodernějšími knihovními domy světa. I po dvaceti letech patří ke špičkovým domácím knihovnám. Stojí na místě bývalé synagogy, kterou nacisté v roce 1938 vypálili, a nese přízvisko „Stavba smíření“. Je do ní včleněna nová synagoga s půdorysem cípu Davidovy hvězdy. V době jejího vzniku nad ní převzali patronát prezidenti SRN a ČR Roman Herzog a Václav Havel. Jedna z hlavních autorek myšlenky nové knihovny a její první ředitelka Věra Vohlídalová později, v roce 2016, iniciovala umístění lavičky Václava Havla před budovu knihovny.

Ředitelka knihovny Blanka Konvalinková představuje výstavu k výročí

Knihovní fond v současnosti zahrnuje na 1 300 000 knih, časopisů, map a dalších tisků, návštěvníci mají k dispozici hudební knihovnu. V budově je i nahrávací studio, depozitář vzácných historických tisků a knihovna slouží také jako místo setkávání. 20. výročí od svého otevření slaví novou výstavou, její vernisáž odvysílá živě na internetu. Podrobnosti o výstavě přidává součásná ředitelka instituce, Blanka Konvalinková, poslechněte si to:

Ocenění za přístup k sluchově postiženým

Jako první v republice získala v únoru 2021 liberecká krajská knihovna certifikát Handicap Friendly se zaměřením na návštěvníky se sluchovým postižením. V bezbariérové budově se knihovníci sluchově znevýhodněným čtenářům věnují dlouhodobě. Vytvořili pro ně například už 4 speciální znakoknihy, upravili webové stránky, nebo se učí znakový jazyk. Certifikát udělil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

autoři: Lucie Fürstová , David Hamr , reČRoL
Spustit audio

Související