Tatínek cítil židovství jako stigma, já jsem toužil objevit to a předávat, říká nový liberecký rabín

David Maxa se narodil do rodiny operních pěvců Hynka Maxy a Jaroslavy Maxové v Bratislavě. Své dětství strávil v Praze a v současné době je rabínem židovské obce Liberce a Děčína. Byl hostem v Dopoledni pod Ještědem.

Rabín je člověk, který předává židovskou tradici z generace na generaci...
David Maxa, rabín

David Maxa při oslavě kabalat šabat

Poutavé vyprávění mladého rabína vás zavede za jeho židovskými předky, dozvíte se, co je posláním rabína, zda může být rabínem i žena, připomenete si židovské zvyky a svátky. Nechybí ani vzpomínky na tatínka, nebo na takzvanou „dohazovačku“, která mu vybrala ženu na celý život. A jak židé dodržují svátek šabat? Poslechněte si to, David Maxa přidal i anekdotu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.