Tatínek cítil židovství jako stigma, já jsem toužil objevit to a předávat, říká nový liberecký rabín
David Maxa se narodil do rodiny operních pěvců Hynka Maxy a Jaroslavy Maxové v Bratislavě. Své dětství strávil v Praze a v současné době je rabínem židovské obce Liberce a Děčína. Byl hostem v Dopoledni pod Ještědem.
Rabín je člověk, který předává židovskou tradici z generace na generaci...
David Maxa, rabín
Poutavé vyprávění mladého rabína vás zavede za jeho židovskými předky, dozvíte se, co je posláním rabína, zda může být rabínem i žena, připomenete si židovské zvyky a svátky. Nechybí ani vzpomínky na tatínka, nebo na takzvanou „dohazovačku“, která mu vybrala ženu na celý život. A jak židé dodržují svátek šabat? Poslechněte si to, David Maxa přidal i anekdotu.
Související
-
Před 20 lety byla v Liberci otevřena jediná novostavba synagogy v Česku. Na výročí Křišťálové noci
Židovská modlitebna je součástí Krajské vědecké knihovny, která je označována za Stavbu smíření. Spolufinancoval ji i Česko-německý fond budoucnosti nebo německá vláda.
-
„Je zapomenutý teprve ten, jehož jméno je zapomenuto,“ říká autor projektu Kameny zmizelých
Stolpern znamená v němčině zakopnout, stein je kámen. O Stolperstein ale zakopnete jen očima. Malý památník konkrétním obětem holokaustu je totiž součástí dlažby chodníku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.