Vysílač a hotel Ještěd v Liberci slaví. Od položení základního kamene uplynulo 55 let
Základní kámen ikonického vysílače a hotelu Ještěd byl položen v roce 1966, na místě původního hotelu, který vyhořel v roce 1963. Stavba trvala 7 let.
Čtěte také
Autor vysílače architekt Karel Hubáček v minulosti uvedl, že chtěl stavbou horu prodloužit. Po technické stránce šlo o náročný projekt, například 12 metrů dlouhé tyče z umělé hmoty zvládla vyrobit až továrna na rybářské pruty. Kuželovitý tvar stavby zajistil Hubáčkovi cenu Augusta Perreta za eleganci a praktické využití moderních technologií. Vysílač se taky stal národní technickou památkou a časopis Architekt ho vyhlásil Českou stavbou 20. století. Lidem se poprvé otevřel v roce 1973.
Některé části interiéru hotelu se už v minulosti vrátily do původní podoby. Přispívají k tomu i návštěvníci? Zapojují se? Najdou návštěvníci na Ještědu nějakou novinku? Co se na Ještědu změnilo v poslední době? Poslechněte si telefonický rozhovor s paní Milenou Lánskou, která v hotelu Ještěd pracuje.
Související
-
Bezbariérový vstup z parkoviště, zasklený ochoz, kiosek ve tvaru koule. Budoucnost hotelu na Ještědu
Tvorba architektonická studie rekonstrukce horského hotelu a vysílače Ještěd v Liberci trvala 3 roky. Teď je hotová, podívejte se, jak by mohl Ještěd jednou vypadat.
-
Němci chtěli vést pod Ještědem tunel. Badatelé si dlouho mysleli, že jde o legendu
Plány nacistického Německa na přestavbu Liberce zahrnovaly i rozsáhlé dopravní stavby včetně napojení města na dálniční síť. Tomu měl pomoci i tunel pod Ještědem.
-
EXKLUZIVNĚ: Pokud Skalku nepostavíme, nemá smysl dál na Ještědu zůstávat, říká slovenský miliardář
Igor Rattaj, slovenský miliardář a majitel společnosti Tatry Mountain Resorts, vysvětluje, proč je pro ještědský lyžařský areál v Liberci důležitá nová sjezdovka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.