Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sklepní prostory hradu z 15. století - areál Johanitské komendy v Českém Dubu
0:00
/
0:00
Předchozí díl
Následující díl

Čtvrtý díl začne ve městě, přímo v historickém a správním centru Podještědí, v Českém Dubu, uprostřed rezidenční čtvrti. Máloco dává tušit, že pod základy činžovních domů z počátku 20. století je ukryto velké kulturní bohatství středověku, objevené teprve nedávno, historikem Tomášem Edelem.

V doprovodu archeologa Josefa Matiáška sestupujeme kamenným schodištěm do sklepních prostor a chodeb překvapivě velkorysých, podepřených lomenými klenbami, kam světlo proniká jen několika románskými okny. Jsme v areálu někdejší johanitské komendy.

Zde v 11. a 12. století sídlili rytíři johanitského řádu. Jejich sídlo, velký kamenný prostor, byl překryt věky a dalšími sídelními vrstvami. V jedné z vitrín obdivujeme repliku asi nejcennějšího nálezu zdejšího archeologického výzkumu, dvouramenný ostatkový kříž, nedozírné umělecké a historické hodnoty.

Neméně krásný příběh o vytržení ze zapomnění a vzkříšení starých tradic nám přináší i setkání s Janem Havelkou, který se spolkem Dubáci obnovil tradici barokních poutí v nedalekých Letařovicích a pomáhá opravit tamní kostel s unikátní deskovou výmalbou s motivy života Svatého Jakuba, kterému je kostel zasvěcen.