Výlety Podještědím - nejen literární putování krajinou Karolíny Světlé

K 190. výročí narození spisovatelky Karolíny Světlé, jejímž druhým domovem bylo Podještědí, si tuto krajinu představíme zevrubněji, nejen z perspektivy literární, ale i historické, kulturní a folklorní.

Navštívíme Ještěd, Světlou a její okolí, v Proseči folklorní soubor Horačky, Českodubsko a doputujeme až na samou hranici někdejší země nikoho; ralského vojenského prostoru, do obce Náhlov, kde místní oživují paměť krajiny a odkaz těch, kteří zde kdysi žili.

Světlá pod Ještědem - Antošův statek z roku 1835 je dějištěm Vesnického románu Karoliny Světlé

Krajina pod Ještědem, ať už ta v blízkosti vojenského prostoru Ralsko, nebo ta literární inspirující Karolínu Světlou, či svět pospolitosti Horáků a Horaček anebo spirituality špitálního řádu Johanitů a pozdějších poutníků do Letařovic, v nás podněcuje úvahy o tom, co znamená domov, jak podstatný je pro pocit domova jazyk, místní společenství nebo známý horizont korunovaný horou.

Z filmu Grandhotel

 “Tak tady žiju a pracuju. V Grandhotelu na hoře Ještěd. Kopec se dřív jmenoval Jeschken. A předtím Jeschkenberg. A předtím Jeschenkberge. A předtím Jesstied. A předtím Jesstiedr. Tak tady žiju a pracuju. V kruhové raketě, vysoké 90 metrů, co se nahoře zužuje.” Tak svůj vztah k ještědskému vrcholu vyjádřil Fleischmann, hlavní hrdina Rudišova románu Grandhotel.  Majestátná hora na vrcholu ozdobená futuristickým objektem horského hotelu a vysílače je vskutku nepřehlédnutelná. Je odvěkou konstantou obzoru, majákem, středobodem světa místních obyvatel a hraničním vrcholem, symbolizujícím i odvěké soupeření českého a německého živlu. 

autor: David Hamr
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.