Výlety Podještědím - nejen literární putování krajinou Karolíny Světlé

K 190. výročí narození spisovatelky Karolíny Světlé, jejímž druhým domovem bylo Podještědí, si tuto krajinu představíme zevrubněji, nejen z perspektivy literární, ale i historické, kulturní a folklorní.

Navštívíme Ještěd, Světlou a její okolí, v Proseči folklorní soubor Horačky, Českodubsko a doputujeme až na samou hranici někdejší země nikoho; ralského vojenského prostoru, do obce Náhlov, kde místní oživují paměť krajiny a odkaz těch, kteří zde kdysi žili.

Světlá pod Ještědem - Antošův statek z roku 1835 je dějištěm Vesnického románu Karoliny Světlé

Krajina pod Ještědem, ať už ta v blízkosti vojenského prostoru Ralsko, nebo ta literární inspirující Karolínu Světlou, či svět pospolitosti Horáků a Horaček anebo spirituality špitálního řádu Johanitů a pozdějších poutníků do Letařovic, v nás podněcuje úvahy o tom, co znamená domov, jak podstatný je pro pocit domova jazyk, místní společenství nebo známý horizont korunovaný horou.

Z filmu Grandhotel

 “Tak tady žiju a pracuju. V Grandhotelu na hoře Ještěd. Kopec se dřív jmenoval Jeschken. A předtím Jeschkenberg. A předtím Jeschenkberge. A předtím Jesstied. A předtím Jesstiedr. Tak tady žiju a pracuju. V kruhové raketě, vysoké 90 metrů, co se nahoře zužuje.” Tak svůj vztah k ještědskému vrcholu vyjádřil Fleischmann, hlavní hrdina Rudišova románu Grandhotel.  Majestátná hora na vrcholu ozdobená futuristickým objektem horského hotelu a vysílače je vskutku nepřehlédnutelná. Je odvěkou konstantou obzoru, majákem, středobodem světa místních obyvatel a hraničním vrcholem, symbolizujícím i odvěké soupeření českého a německého živlu. 

autor: David Hamr
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?