Volby 2022: Volič musí prokázat totožnost, je čas zkontrolovat platnost průkazů
Do komunálních voleb zbývá zhruba měsíc a půl. Při nich lidé ve volebních místnostech musí prokazovat svoji totožnost jedním z průkazů. Co když ale zjistí, že u průkazu končí platnost… Jak je to s výměnou, zjišťovaly naše redaktorky.
Čtěte také
Při komunálních a senátních volbách musí voliči prokazovat totožnost. Úřady proto začaly upozorňovat na riziko vypršení platnosti občanských průkazů. Je nejvyšší čas na jejich kontrolu a připadnou výměnu.
Pokud lidé zjistí, že jim končí platnost dokladu, neměli by s jeho výměnou otálet. V roce 2022 jsou volby v pátek 23. a sobotu 24. září, a to do zastupitelstev obcí; občané, kteří spadají do volebního obvodu Liberec, budou volit i senátora.
K volbám můžou jít občané České republiky, kteří alespoň druhý den voleb dosáhnou věku 18 let. Volit do zastupitelstev smí i občané Evropské unie, kteří mají v dané obci přechodné, nebo trvalé bydliště.
Čím je potřeba se u voleb prokázat, popsala vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová: „Po příchodu do volební místnosti je povinností voliče prokázat okrskové volební komisi svou totožnost a státní občanství. Totožnost a státní občanství lze prokázat buď platným občanským průkazem, nebo platným cestovním dokladem.“
Občané okresních měst, kteří zjistí, že jim platnost občanského průkazu brzy končí, mají výhodu, že se můžou objednat na internetových stránkách svého města a v daný čas přijít na úřad. Když zájemce najde volné místo, stačí vybrat vyhovující datum, zakliknout čas a počkat na potvrzující SMS zprávu, nebo e-mail.
Český rozhlas zjišťoval, jaké jsou volné termíny na výměnu občanských průkazů ve velkých městech našeho kraje. V Liberci a České Lípě mají termíny na celý srpen už vyblokované. V Jablonci nad Nisou se volná místa najdou až do 22. srpna každý všední den. V Semilech pouze v srpnové úřední dny, které jsou v pondělí a ve středu.
Pokud volno na úřadě v požadovaném městě není, nebo tam nemají rezervační systém, je potřeba zajít na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností bez objednání. To platí i pro občany měst, kde v rezervačním systému není místo. Na těchto úřadech ale musí lidé počítat s frontou, a s tím, že tam stráví delší čas.
Na vyřízení nového občanského průkazu mají úřady lhůtu 30 dní. Zpravidla to ale bývá dříve. Je také možné podat žádost o doklad ve zrychlené lhůtě do 24 hodin, nebo 5 pracovních dní. V tom případě ale občan musí zaplatit; a může se také stát, že úřad nebude mít dost kapacit a takovou žádost odmítne.
Související
-
Jablonecká nemocnice uzavře ortopedii a ORL. Jaký je v létě provoz v dalších nemocnicích v kraji?
Některé nemocnice nastavují o prázdninách letní režim. Jinde si omezení vynutily třeba stavební práce. Nemocnice zavádějí i opatření kvůli covidu-19.
-
Vedení kraje trvá na změnách v parku u Severočeského muzea, petici proti podepsalo na 1 800 lidí
Podle návrhu architektů se má park vrátit do podoby, kterou měl na konci 19. století, a to přinese mimo jiné pokácení některých stromů. Jsou k tomi ale i jiné důvody.
-
Některé obce na Českolipsku omezily sekání trávy. Omluvte plevel, krmíme včely, vysvětlují
Na Českolipsku se několik obcí zapojilo do mezinárodního programu Rozkvetlé louky. Na vybraných plochách správci zeleně sekají trávníky jen několikrát do roka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šlerka: Nebezpečný telegram? Takto to říct nelze, v Rusku je to zdroj necenzurovaných informací
-
Síkela je úporný vyjednavač. Dotahování do konce je u eurokomisaře důležité, hodnotí ministr Dvořák
-
Apple představil nové hodinky i iPhone. ‚Přijde posun ve výdrži baterie,‘ říká šéfredaktor Dotekománie
-
Pitva běluhy přezdívané ‚ruský špion‘ neprokázala cizí zavinění. Hvaldimir měl v tlamě zapíchnutý klacek