Vlků v české přírodě přibývá. Jen v Libereckém kraji žijí minimálně tři smečky

25. březen 2020

Už 5. rokem obývá Ralskou pahorkatinu v blízkosti Doks smečka vlků. Rozmnožila se tam poprvé v roce 2014. A šelem v české přírodě přibývá. Teď dokončili ochranáři i odborníci Program péče o vlka. Ministerstvu životního prostředí má poradit, jak postupovat při prevenci i řešení konfliktů mezi lidmi a vlky. Na co se zaměřuje, zjišťovala Jana Pšeničková.

Čtěte také

Přesný počet vlků v České republice neznáme, ale podle posledního terénního monitoringu z roku 2019 se u nás nacházelo 18 vlčích teritorií. 16 z nich v pohraničních oblastech. Ve 13 případech šlo o smečky 4 až 6 zvířat. Oproti roku 2018 se počet teritorií zvýšil o 2, počet smeček o 3. Minimálně 3 smečky a 1 pár žijí v Libereckém kraji.

Vrchol Ralsko a Vranovské skály na jeho úpatí

Důvod, proč se vlkům v přírodě daří, přiblížil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny: „Vlk je velmi inteligentní a lovu schopná šelma a zároveň má obrovskou nabídku potravy. To je spojené s enormním přemnožením spárkaté zvěře,“ řekl. Podle něj by měl být vlk vítán právě proto, že pomáhá stavy přemnožené spárkaté zvěře, která zanechává v lesích i na polích velké škody, regulovat.

srna, srnec, spárkatá zvěř,

Řada lidí, především farmářů, ale i myslivců, není z návratu vlka do přírody příliš nadšená. I na to myslí Program péče o vlka. Je navrhován na dobu 10 let a zaměřuje se mimo jiné i na prevenci a ochranu proti vlkům.

Vlci si občas svůj jídelníček obohatí nějakou ovcí a farmářům tak způsobují statisícové škody. Podle odborníků by se měl změnit především systém vyplácení náhrad za zabité zvíře. Měl by být jednodušší a zahrnout třeba i výlohy za veterináře či odvoz mrtvého zvířete do kafilerie. A farmáři by měli také lépe dosáhnout na peníze na preventivní opatření.

Vlci ohrožují ovce na neoplocených pastvinách

Důležité jsou podle Františka Pelce kvalitní ohrady, nejlépe elektrické, a také ovčácký pes. To vše může vlka od útoku na domácí zvířata odradit. Odborníci souhlasí v mimořádných případech také s odstřelem šelmy. Pouze ale za předpokladu, že její chování není standardní a může být pro člověka nebezpečné.

autor: Jana Pšeničková
Spustit audio

Související