VIDEO: Sokl pod českolipským Leninem ukrýval časovou schránku. Byli jsme u jejího otevírání
Pracovníci Státního okresního archivu a zástupci města v České Lípě otevřeli časovou schránku umístěnou v podstavci někdejšího pomníku sovětského revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina. Od roku 1987 stál před budovou tehdejšího sídla komunistické strany a na místě vydržel zhruba tři roky.
Zhruba dva roky před sametovou revolucí nechali v České Lípě umístit jednu z posledních soch Vladimíra Iljiče Lenina ve střední Evropě. Na místě zůstal jen krátce, ale ještě donedávna u základní umělecké školy čněl mohutný, prázdný piedestal.
Pod ním se teď našla časová schránka pro budoucí generace. Obsahovala zakládací listiny a plánky pomníku, a také dobový tisk. Ukázalo se ale, že do ní zatékalo a dokumenty jsou poškozené.
„Překvapilo mě, že velmi ‚lajdácky‘ opatřili ty dokumenty, většinou se to dává do neprodyšného obalu“ řekl trochu zklamaně vedoucí českolipského archivu Petr Kozojed po otevření schránky.
Na svou dobu šlo přitom o velkou zakázku v hodnotě 2,5 milionů tehdejších korun. Zřejmě se počítalo s tím, že tam socha Lenina bude na věčné časy. Souhrou dějin z místa zmizel už za tři roky.
„Tady, co je vidět velmi matně, jsou asi nějaké skici půdorysů pomníku a řešení okolního prostoru, a poslední, což se typicky dávalo do pamětních schránek, je dobový tisk, což je tedy Nástup (českolipské dobové noviny) z 24. září 1987,“ popsal, co zřejmě schránka obsahuje.
Archiv naštěstí kopie většiny dokumentů má. Redaktorovi Jiřímu Jelínkovi se tak podařilo dohledat stejné vydání českolipského Nástupu, kde se vpravo dole o přípravě pomníku píše.
Poslechněte si reportáž z otevírání schránky.
Související
-
Předposledního Lenina ve střední Evropě odhalili v České Lípě. Psal se rok 1987
Instalaci sochy před českolipským Bílým domem provázel i menší „incident“. Technici soše upevnili kolem krku lano. Jeřábník pak odešel na svačinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.