Vesnicí roku 2022 v Libereckém kraji je Poniklá. Čím je obec zajímavá, na to jsme se zeptali jejího starosty
Zlatou stuhu, symbol vítězství v soutěži Vesnice roku 2022 Libereckého kraje, si odnesla obec Poniklá. Do studia Českého rozhlasu Liberec jsme si proto pozvali jejího nezávislého starostou Tomáše Hájka.
Jak je uvedeno na stránkách Libereckého kraje, hodnotitelská komise ocenila zejména za komplexní přístup k rozvoji obce, vzdělávání, práci s mládeží a společenskému životu se zřetelem na místní školu a spolky i zachování krkonošských tradic, ze kterých vyniká tvorba perličkových ozdob, jež je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
„Spíš jsme to nečekali, a ani jsme na to necílili. Samozřejmě jsme si říkali, že máme spoustu velmi aktivních spolků ve vsi, chtěli jsme uhrát Modrou stuhu. Pragmaticky je nejlepší postupně posbírat stuhy a získat odměny. Upřímně řečeno, to je hlavní motivace, proč jsme se do soutěže hlásili. A potom případně na to vítězství až někdy,“ přiblížil postoj Ponikelských k soutěži starosta Tomáš Hájek.
Za Zlatou stuhu, hlavní ocenění v krajském kole soutěže, je ale rád, protože se s ní pojí větší finanční odměna. Dohromady Poniklá dostane od Libereckého kraje a Ministerstva pro místní rozvoj 1,5 milionu korun. Za ty si podle Tomáše Hájka obec vylepší dětské hřiště u Jizery, koupaliště a bar u vesnického kina, které slouží i jako posluchárna pro školu.
Slavnostní předání cen se uskuteční 18. srpna přímo v Poniklé. Na přelomu srpna a září pak obec navštíví celostátní komise soutěže, která ze třinácti finalistů vybere letošního vítěze v rámci České republiky. Vítěz, nositel titulu Vesnice roku 2022, bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.
Starosta Tomáš Hájek s moderátorkou Ivetou Kalátovou probrali nejen život v Poniklé, tamní sousedskou pospolitost i spolky, ale i starosti starostování na malé obci, nebo právě probíhající kurzy nazvané Desatero řemesel. A samozřejmě se dostali k tradici výroby foukaných perliček ve firmě Rautis z Poniklé, která se dostala i na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Související
-
Rok na Seznamu UNESCO: Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí z Poniklé
Tradiční ruční výroba vánočních ozdob faktorským způsobem v Poniklé trvá přes sto let. V novodobé historii hlavně díky Markovi Kulhavému, který firmu řídí.
-
Most v Poniklé je legálně průjezdný, chystá se jeho oprava
Znovu průjezdný je most přes Jizeru v Poniklé na Semilsku. Staveniště na mostu v pátek od stavební firmy převzala Krajská správa silnic Libereckého kraje.
-
Neuvěřitelnou rozmanitost vánočních perličkových ozdob představuje výstava v Jilemnici
Z ručně foukaných skleněných perliček lze vyrobit nejrůznější vánoční ozdoby. Lidé se o tom můžou přesvědčit na výstavě v jilemnickém muzeu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.