Motorka, lustr, klokan i kaktus. Neuvěřitelnou rozmanitost vánočních perličkových ozdob představuje výstava v Jilemnici

Z ručně foukaných skleněných perliček, jejichž tradiční výroba je zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO, lze vyrobit nejrůznější vánoční ozdoby. Jejich neuvěřitelnou rozmanitost i historický postup výroby jsou k vidění v Krkonošském muzeu v  Jilemnici.

„Návštěvníci uvidí, jak se perličky vyráběly, celou tu technologii výroby. Pak uvidí například i rozpracovanou ozdobu, jak se pak ozdoby dávaly dohromady. Kromě těch historických ozdob tady máme i současné, nové, například krásný perličkový betlém,“ přiblížila výstavu kurátorka jilemnického muzea Tereza Tauchmanová.

Unikátní řemeslná výroba je zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vánoční ozdoby z foukaných perliček se dodnes vyrábí v rodinné dílně Rautis v Poniklé, a to stejným způsobem, jako tomu bylo před více než sto lety. Krkonošské muzeum představuje i jeho tvorbu.

„První perličkové vánoční ozdoby se začaly objevovat začátkem dvacátého století společně s módou zdobení vánočního stromečku. Perličky byly lehoučké, takže ty větve nezatížily. A bylo to i něco, čeho v tomhle regionu bylo hodně, takže se toho dalo využít,“ uvedla Barbora Kulhavá z firmy Rautis.

Historické i současné vánoční perličkové ozdoby si můžou návštěvníci jilemnického muzea prohlédnout do konce ledna.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL
Spustit audio

Související