Motorka, lustr, klokan i kaktus. Neuvěřitelnou rozmanitost vánočních perličkových ozdob představuje výstava v Jilemnici
Z ručně foukaných skleněných perliček, jejichž tradiční výroba je zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO, lze vyrobit nejrůznější vánoční ozdoby. Jejich neuvěřitelnou rozmanitost i historický postup výroby jsou k vidění v Krkonošském muzeu v Jilemnici.
„Návštěvníci uvidí, jak se perličky vyráběly, celou tu technologii výroby. Pak uvidí například i rozpracovanou ozdobu, jak se pak ozdoby dávaly dohromady. Kromě těch historických ozdob tady máme i současné, nové, například krásný perličkový betlém,“ přiblížila výstavu kurátorka jilemnického muzea Tereza Tauchmanová.
Unikátní řemeslná výroba je zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vánoční ozdoby z foukaných perliček se dodnes vyrábí v rodinné dílně Rautis v Poniklé, a to stejným způsobem, jako tomu bylo před více než sto lety. Krkonošské muzeum představuje i jeho tvorbu.
„První perličkové vánoční ozdoby se začaly objevovat začátkem dvacátého století společně s módou zdobení vánočního stromečku. Perličky byly lehoučké, takže ty větve nezatížily. A bylo to i něco, čeho v tomhle regionu bylo hodně, takže se toho dalo využít,“ uvedla Barbora Kulhavá z firmy Rautis.
Historické i současné vánoční perličkové ozdoby si můžou návštěvníci jilemnického muzea prohlédnout do konce ledna.
Související
-
Rok na Seznamu UNESCO: Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí z Poniklé
Tradiční ruční výroba vánočních ozdob faktorským způsobem v Poniklé trvá přes sto let. V novodobé historii hlavně díky Markovi Kulhavému, který firmu řídí.
-
Most v Poniklé se bourat nebude, rozhodl Liberecký kraj. Prohlásí ho kulturní památkou
Liberecký kraj zastavil demolici kamenného obloukového mostu přes Jizeru v Poniklé , která začala 2. července. Pro most Na Mejtě z roku 1856 chce žádat památkovou ochranu.
-
Vánoční ozdoby ze skleněných perel z Poniklé jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO
Vánoční ozdoby ze skleněných perel se v Krkonoších začaly vyrábět před víc než 100 lety. Na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO má Česko celkem 7 položek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka