Motorka, lustr, klokan i kaktus. Neuvěřitelnou rozmanitost vánočních perličkových ozdob představuje výstava v Jilemnici

Z ručně foukaných skleněných perliček, jejichž tradiční výroba je zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO, lze vyrobit nejrůznější vánoční ozdoby. Jejich neuvěřitelnou rozmanitost i historický postup výroby jsou k vidění v Krkonošském muzeu v  Jilemnici.

„Návštěvníci uvidí, jak se perličky vyráběly, celou tu technologii výroby. Pak uvidí například i rozpracovanou ozdobu, jak se pak ozdoby dávaly dohromady. Kromě těch historických ozdob tady máme i současné, nové, například krásný perličkový betlém,“ přiblížila výstavu kurátorka jilemnického muzea Tereza Tauchmanová.

Unikátní řemeslná výroba je zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vánoční ozdoby z foukaných perliček se dodnes vyrábí v rodinné dílně Rautis v Poniklé, a to stejným způsobem, jako tomu bylo před více než sto lety. Krkonošské muzeum představuje i jeho tvorbu.

„První perličkové vánoční ozdoby se začaly objevovat začátkem dvacátého století společně s módou zdobení vánočního stromečku. Perličky byly lehoučké, takže ty větve nezatížily. A bylo to i něco, čeho v tomhle regionu bylo hodně, takže se toho dalo využít,“ uvedla Barbora Kulhavá z firmy Rautis.

Historické i současné vánoční perličkové ozdoby si můžou návštěvníci jilemnického muzea prohlédnout do konce ledna.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.