Vánoční dům a trhy v Görlitz. Vychutnejte si klidnou adventní atmosféru

16. říjen 2017
Křížem krajem

Starobylé město Görlitz neboli Zhořelec leží na řece Nise, zhruba třicet kilometrů od českých hranic. Dopravit se do něj můžeme pohodlně vlakem ze Žitavy. Pokud se rozhodnete navštívit jej v čase předvánočním, svačinu si tentokrát rozhodně neberte.

Všech těch pochutin, co nabízí v předvánočním čase zdejší Slezský Ježíškův trh! Letos se koná v okolí radnice do 18. prosince. A proč slezský? Protože město Görlitz sice leží ve spolkové zemi Sasko, ale je považováno za poslední výspu Dolního Slezska, starodávné země, ležící na druhé straně řeky v Polsku.

Na trhu, který je laděn v romanticky historickém duchu a má tak daleko do někdy až průmyslové nálady vánočních trhů v některých z velkých německých měst, najedeme stylové pokrmy, vedle obligátních bratwurstů a sladkých koláčů zde jsou lahůdky a nápoje z oblastí Horní Lužice, Dolního Slezska, Čech, Saska a Polska. Görlitz leží zkrátka na průsečíku těchto krajin. Náladu doplňují krásné jesličky a malá obora se živými zvířaty. Tento trh má ještě jednu zvláštnost – každodenně sem přichází sám Ježíšek a předává dětem malé dárky.

Objevte Zhořelecký vánoční dům

Nedaleko, prakticky na dohled od tržiště, se v ulici Fleischerstrasse nachází místo, které bychom před Vánocemi rozhodně neměli minout – Görlitzer Weihnachtshaus čili Zhořelecký vánoční dům. Vchod do něj střeží nepřehlédnutelná barevná figurka dřevěného vánočního vojáčka. A uvnitř jsou v několika propojených historických domech stovky a stovky metrů plochy s vánočním zbožím.

Panáček z Görlitz

Krušnohorské řezbářské umění inspirované hornickými motivy, dřevěné kolotoče poháněné horkým vzduchem z plamínků svíček, stovky druhů kouřících panáčků, do nichž se vkládají zapálené františky – kouř pak vychází dírou v ústech – stojí jich zde zástupy: od běžných vojáčků, přes skřítky, kovkopy až po různé řemeslníky. Tisíce koulí na stromeček, vonné pryskyřice. Vánoční dům v Görlitz je možné vnímat všemi smysly. A když z něj člověk odchází, je naladěn na příchod Ježíška, i když venku v údolí Nisy není úplně pravá zasněžená a mrazivá podhorská zima.

Vánoční dům v Görlitz
Spustit audio