V Libereckém kraji ubývá myslivců. Zástupci mysliveckých jednot tvrdí, že mladí mají zájem o lov zvěře, ale ne o další práci, která s tím souvisí

24. duben 2023 10:25

Mysliveckým jednotám v Libereckém kraji ubývá členů. Myslivci stárnou a mladí nepřibývají tak rychle. Navíc jde o finančně i časově náročný koníček.

Čtěte také

Obdobná situace panuje ve všech okresních spolcích. Všichni zástupci okresních mysliveckých spolků v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech a v České Lípě shodně tvrdí, že počet jejich členů stále klesá. Například liberecký spolek má aktuálně asi 620 členů, od 20 méně než před pěti lety, spolku Česká Lípa každoročně ubyde 20 až 30 lidí. Na Jablonecku mají kolem 300 členů a v Semilech aktuálně 522.

Podle jednatelky Okresního mysliveckého spolku v Liberci Věry Bouzkové stále stoupají ceny příspěvků do honiteb i jiné poplatky a mladí lidé si tak většinou vybírají honitby levnější. Myslivost je velice náročná jak na čas, tak finančně i fyzicky.

Kurz na získání loveckého lístku trvá jeden rok a je zakončený zkouškou, která obsahuje sedm předmětů, namátkově zvyky a tradice v myslivosti, právní předpisy a také základy první pomoci. Začínající myslivec musí také složit zkoušku k získání zbrojního průkazu.

Podle předsedy spolku v Jablonci nad Nisou Václava Langra se noví myslivci rekrutují většinou z mysliveckých rodin. O lovecký lístek usilují především adepti už v pokročilém věku, kteří mají svá stálá zaměstnání, rodiny a odrůstající děti.

Průměrnému zájemci o myslivost je 35 až 40 let. Stoupá také podíl žen v myslivosti; ty se ale podle Langra věnují spíše myslivecké kynologii a do samotného výkonu práva myslivosti se nezapojují.

Pomoct získat nové členy by mohly kroužky a náborové akce pro mladé zájemce. Na Liberecku je pět kroužků; pro děti připravují různé soutěže, například Zlatá srnčí trofej nebo Naučné stezky v přírodě.

V jabloneckém okrese je jeden kroužek ve Velkých Hamrech a rýsuje se otevření kroužku v Rychnově. Kurzy pro uchazeče o lovecký lístek, tedy pro začínající myslivce, se v Jablonci otevírají každoročně. Do nich se podle Václava Langra hlásí 10 až 20 zájemců. Téměř všichni kurz úspěšně zakončí.

Podle jabloneckého předsedy mysliveckého spolku se také za posledních 30 let práce myslivce výrazně změnila. V dobách vyšších stavů drobné zvěře se myslivci zaměřovali především na její chov a ochranu a s tím spojený lov dravců, jako jsou lišky, jezevci a toulavé kočky.

Po dramatickém úbytku drobné zvěře se loví především divočáci. Lov se tedy přesunul do nočních hodin a kvůli tomu se mění i kynologie. Řada myslivců se zaměřuje na chov psů specializovaných právě na vyhledávání divokých prasat.

autoři: Eva Malá , reČRoL
Spustit audio

Související