V libereckém babyboxu našli zdravou holčičku. Dostala jméno Barborka

19. srpen 2020 08:25

Miminko do babyboxu v liberecké krajské nemocnici někdo odložil 18. srpna večer. Holčička je zdravá a dostala jméno Barborka. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Barborka je sedmým dítětem nalezeným v libereckém babyboxu za 12 let jeho existence.

Holčička měla pupečník podvázaný gumičkou do vlasů. Miminko z babyboxu v liberecké nemocnici vyzvedla v úterý 18. srpna po 21. hodině lékařka Evženie Knězů. Holčička váží 2,98 kilogramu a měří 48 centimetrů.

Ludvík Hess u českolipského babyboxu

Zakladatelem sítě babyboxů v České republice je Ludvík Hess. Funguje jich u nás 76 a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 94 chlapců. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech zde ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem" je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.

Čtěte také

Schránky nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují.

Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu. Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát nechtěného potomka. Po celé republice existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Ta si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.

autor: Tomáš Tesař | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související