Do českolipského babyboxu někdo odložil asi devítiměsíčního chlapečka. Dostal jméno Vojtěch

Do babyboxu v nemocnici v České Lípě někdo v pátek v podvečer odložil chlapečka. Jeho věk tak odhadl primář českolipského dětského oddělení Josef Gut na devět měsíců. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů, který chlapečka pojmenoval Vojtěch. Je teprve druhým dítětem odloženým do zdejšího babyboxu od jeho instalace v roce 2013.

Alarm babyboxu se rozezněl dnes v 17:45. „Vojta je zcela zdravý, měl modré džíny a červený svetr na prsou s obrázkem, na hlavě teplou modrou čepici přivázanou pod bradou tkanicemi. Na fotce z babyboxu se tvářil přívětivě, žádná panika. Po levici si nesl do světa složku papírů v igelitových deskách. Zase přidělá práci úředníkům," doplnil Hess. V letošním roce je to už 19. dítě v babyboxu.

Ludvík Hess u českolipského babyboxu

„Pojmenoval jsem klučíka Vojtěch a mám k tomu své důvody. Vzpomeňme skromného pražského dárce Vojtěcha Nováka, majitele obchodu Květiny Novák, který svoji hlavu podniku Lenku Barákovou pověří obdarováním spolku Babybox vždy, když je nejhůř," dodal Hess. Českolipský Vojtíšek je v pořadí už 199. dítětem odloženým v Česku do babyboxu od otevření toho prvního v roce 2005.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

V Libereckém kraji byl první babybox zřízen v roce 2008 u Krajské nemocnice Liberec a o dva roky později i v nedalekém Jablonci. Od roku 2013 je babybox v České Lípě a v roce 2015 ho zřídili i v nemocnici v Turnově. Včetně Vojtěcha dostalo díky schránkám v kraji dosud šanci zřejmě na lepší život deset dětí - šest kluků a čtyři děvčátka. Čtyři z toho v letošním roce - dva chlapci v České Lípě, další chlapec a holčička v Liberci.

autor: reČRoL | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio

Související