V České Lípě otevřeli lávku přes silniční průtah. Přemostění spojuje dvě městské části

4. květen 2023 09:10

Lidé mohou začít využívat novou lávku v České Lípě. Asi šedesát metrů dlouhý most překlenuje průtah silnice číslo 9 a spojuje čtvrť Kopeček se sousedním Svárovem. Je určená výhradně pěším a cyklistům.

Slavnostní otevření nové lávky v České Lípě 3. května 2023

Českolipské čtvrti Svárov a Kopeček od 3. května 2023 propojuje nová lávka pro pěší a cyklisty. Ocelový most pomůže bezpečně překonat hlavní silniční tah.

Lávka ústí do vilové čtvrti na křižovatce ulic Zimní a U Kola ze čtvrti Kopeček. Mezi zahradami rodinných domů k lávce vede nový chodník.

Z Kopečku lávka vede k hasičské základně ve čtvrti Svárov. Odtamtud se pak lidé nebo cyklisté mohou vydat několika směry na pěší výlet přírodou, nebo dál do této městské části.

Lávka překlenuje terénní zářez, ve kterém vede hlavní silnice číslo 9, tedy městský průtah z jihu na sever vedoucí do Nového Boru. Doteď byla nejbližší bezpečná cesta mezi oběma místy víc než jeden a půl kilometru dlouhá.

Mírně zakřivená mostovka je zavěšená pod dvěma masivními ocelovými oblouky. Na lávce nechybí osvětlení a podle starostky Jitky Volfové z hnutí ANO bude sloužit jako pomyslná brána do města. Je totiž v místě vjezdu od Prahy a Mladé Boleslavi.

Celé dílo vyšlo na zhruba 30 milionů korun bez daně. 2 miliony stál potřebný pozemek u hasičské zbrojnice a necelý milion radnice zaplatila projektantovi. Město vše financovalo ze svého rozpočtu.

Spustit audio

Související