Už rok platí ve Frýdlantu zákaz pití alkoholu na některých veřejných místech. Jak strážníci hodnotí účinnost vyhlášky?

27. březen 2025 10:53

Největší audioportál na českém internetu

Vyhláška zakazující piotí alkoholu na vybraných místech platí ve Frýdlantu už rok (ilustrační snímek) | Foto: Fotobanka Pixabay

Zákaz pití alkoholu na vybraných místech platí ve Frýdlantu už rok. Její účinnost zjišťovala Kateřina Hartmanová, ptala se Iveta Kalátová

Ve Frýdlantu se za poslední rok zlepšil veřejný pořádek. Vloni v březnu totiž začala ve vybraných částech města platit vyhláška zakazující popíjení alkoholu na veřejnosti. Strážníci tak můžou lépe zasáhnout v případě nevhodného chování některých lidí.

Podle strážníků sice přibylo přestupků, ale ve městě se výrazně zlepšila bezpečnostní situace i veřejný pořádek.

Co přesně vyhláška zakazuje

Zakázaná je konzumace alkoholických nápojů nebo pobývání s otevřenou nádobou s alkoholem na několika místech ve městě. Konkrétně v centru města, parcích, v okolí škol, na veřejně přístupných dětských hřištích a jejich okolí. Zákaz platí taky v okolí městského kina, skateparku a v blízkosti železničních stanic.

Jak lidé vyhlášku dodržují

Podle velitele strážníků Petra Šantavého městská policie za první rok platnosti vyhlášky řešila osmašedesát událostí spojených s popíjením alkoholu na veřejnosti. Týkaly se zhruba padesátky lidí, z toho některé museli strážníci řešit víc než dvakrát. Ve většině případů jim jen domluvili, některým ale i udělili pokutu nebo jim strážníci alkohol odebrali. Tři lidé taky skončili na protialkoholní záchytné stanici.

Jak strážníci hodnotí účinnost

Velitel městské policie Šantavý zmínil, že se vyhláška ukázala jako účinný nástroj ke zklidnění na veřejných místech. Před jejím zavedením strážníci ve městě opakovaně vyjížděli k několika jedincům, kteří kolem sebe sdružovali početné skupiny, popíjeli s nimi alkohol a narušovali veřejný pořádek. Po roce platnosti vyhlášky se počet těchto problémových lidí snížil, už jsou jen tři. 

Díky vyhlášce mají taky strážníci podle velitele Šantavého větší pravomoc. Můžou například lidem alkohol zabavit, což se v praxi ukázalo jako jedna z nejúčinnějších metod, jak nevhodnému chování zabránit. Podle Šantavého ale přibylo přestupků, protože je možné je díky vyhlášce řešit. Před jejím zavedením totiž byli problémoví lidé nepostižitelní.

Související