Tady na těch třech lavicích spal stávkový výbor, říká o listopadových dnech roku 1989 herec DFXŠ Ladislav Dušek
Liberecké divadlo bylo první mimopražskou scénou, která se připojila ke stávce. „Odnesl“ to Bohumil Hrabal.
Herci libereckého Divadla Františka Xavera Šaldy byli první mimo Prahu, kteří se před třiceti lety připojili k listopadové stávce. Nové informace o dění v Praze jim vozil režisér Petr Palouš, který s nimi v té době nastudoval hru na motivy knihy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Nakonec se v historické budově divadla nehrálo, ale diskutovalo, protestovalo a stávkovalo. Herci tam pořádali rušná setkání s Liberečany.
Byl u toho i liberecký fotograf Milan Drahoňovský; jeho fotografie studentů Střední průmyslové školy stavební, kteří v pondělí 20. listopadu 1989 vyšli na tehdejší Leninovu, nyní Masarykovu třídu se státními vlajkami, se stala symbolem Sametové revoluce v Liberci. K vidění je, spolu s fotkami z koncertu Karla Kryla v Liberci, na výstavě v městské galerii.
Třicet let svobody si připomíná Liberec také velkou uměleckou instalací na náměstí před radnicí, a nedělním komponovaným pořadem v Šaldově divadle – 17 zastavení listopadu. Začíná v symbolických 17 hodin a 11 minut a v přímém přenosu ho budou vysílat na velkoplošné obrazovce na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.
Související
-
Liberec ocení herce Šaldova divadla Ladislava Duška čestnou medailí
Medaili města Liberce dostane Ladislav Dušek za zásluhy v oblasti kultury a za své občanské postoje. Už třicet let hraje v libereckém divadle a byl i městským zastupitelem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka