Tajemství historie: Nová expozice archeologie na hradě Grabštejn odhaluje šlechtické záliby i neřesti
Víte, jakou lahůdku si ve svém jídelníčku dopřávali šlechtici na hradě Grabštejn už v 17. století? A jaký nejcennější předmět památka ukrývala? Přímo na hradě to zjišťovala redaktorka Jana Pšeničková.
Návštěvníky láká na hrad Grabštejn nová expozice. Je součástí prvního prohlídkového okruhu a lidé na ní uvidí předměty, které archeologové našli během několika desítek let. Zjistí třeba, že už v 17. století propadli naši předci chuti tabáku, což dokládají zbytky dýmek. Jaké další nálezy tam můžete obdivovat?
Na hradě Grabštejn můžete kromě archeologických nálezů obdivovat i sochu svaté Barbory, která se na hrad vrátila před osmi lety, když byla předtím považována za ztracenou.
Související
-
Skuhrov, Tample, Pipice. Putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje
Víte, kde najdete Pipice a Babinec? Proč se ve Skuhrově naříkalo? Redaktorka Ivana Bernáthová poodhalí, jak přišly obce v našem kraji k možná neobvyklým jménům.
-
Živě od vás: Rozhlasový výlet do Severočeského muzea
Tentokrát jsme se vám živě přihlásili ze Severočeského muzea v Liberci. Provázel nás jeho ředitel Jiří Křížek.
-
Výlet na skalní hrad Drábské světničky neplánujte, bude několik let uzavřený
Podle archeologů je stav skalního hradu kritický; pískovec, z kterého je postavená, je totiž náchylný k obrušování. Poškozují ho i vandalové, kteří do něj vyrývají nápisy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.