Sušárna chmele v Dubé: Technická památka z 19. století v celostátní nominaci v soutěži Památka roku

Po 7 letech od začátku rekonstrukce má historická sušárna chmele v Dubé kompletně novou fasádu, střechu i všechna okna a dveře. Město při opravách postupuje relativně pomalu, ale s důrazem na zachování historických prvků. Náš redaktor se tam byl podívat.

V Dubé na Českolipsku skončila další část opravy v Česku unikátní sušárny chmele. Technická památka z 19. století je netradiční kruhovými věžemi, typickými pro oblast Anglie. Stavba opravovaná už sedm let je i v celostátní nominaci v soutěži Památka roku. Kolegu Jiřího Jelínka historickým objektem provedl investiční technik města Dubá Petr Kmínek, poslechněte si reportáž.

Historická sušárna chmele má po další části rekonstrukce opravenou fasádu a osazená okna i dveře. V další fázi chce město zrekonstruovat interiér technické památky. Do dvou let by unikátní technickou památku chtěli zpřístupnit veřejnosti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.