Sublima se z libereckého náměstí přestěhovala do Rajské zahrady Severočeského muzea

Čtyřmetrovou plastiku ze skla a železa zvanou Sublima ze sklářského ateliéru Jiřího Pačinka má nádvoří Severočeského muzea v Liberci známé jako Rajská zahrada.

Plastiku včera přestěhovali z Náměstí Dr. Edvarda Beneše, návštěvníci muzea ji ale uvidí až od středy příštího týdne, kdy se bude zároveň otevírat část přírodovědné expozice.

“V klášterních zahradách, což evokuje náš dvůr, býval vždy vodní prvek, nějaká fontána nebo jezírko. Tam nic takového nebylo, takže to vhodně oživí tento prostor,” řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

Až k Sublimě se ale návštěvníci dostanou jen za hezkého počasí, jinak nádvoří přístupné není. “Když bude ošklivo, budou se na ni moci podívat skrz okna,” dodal Křížek.

Plastika byla více než rok na nároží u liberecké radnice. Základem jsou kovové desky, na kterých je ve svislé poloze osazeno 18 nosných trubek. Na nich jsou kovové větve, které nesou různě velké skleněné bubliny. Skláři je vyrobili ze sodno-draselného skla technologií ručního tvarování a foukání. Skleněných komponentů na plastice je 240.

Místo u radnice dlouho prázdné nezůstane. Nové umělecké dílo tam bude od začátku října.

zdroje: ČTK , Redakce ČRo Liberec
Spustit audio

Související