Strossova vila v liberecké Husově ulici jako loď brázdící řeku Nil II

Vilu v Liberci nechal postavit továrník Franz Stross a měla připomínat Egypt, kde žil a pracoval, než odešel před tamními nepokoji. Stavba zvenku i zevnitř evokuje loď plující po Nilu. 

Jejím architektem byl Thilo Schoder, a podle dostupných informaci je to jeho jediná stavba na českém území. Strossova vila v Liberci směle snese srovnání s ikonickou brněnskou vilou Tugendhat.

Architekt Thilo Schoder v první čtvrtině 20. století vytvořil neobvyklou stavbu, která se stylově řadí nejen mezi art deco a expresionismus, ale také k organické architektuře. Schoder nakonec zakotvil v Norsku, kde stále pracoval až do své smrti v roce 1979.

Vilu v Liberci nechal postavit továrník Franz Stross a měla připomínat Egypt, kde žil a pracoval, než odešel před tamními nepokoji. Stavba zvenku i zevnitř evokuje loď plující po Nilu. Dramatický příběh má nejen samotná vila, ale především její původní obyvatelé, stejně jako její architekt.

Redaktora Tomáše Mařase stavbou, která ve svých zdech skrývá několik příběhů, provedl kurátor Severočeského muzea v Liberci Luděk Lukuvka.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.