Stejné ozdoby, jako na vánočním stromě v Železné Brodě, najdete i na druhé straně planety

20. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Skleněné ozdoby na stromku na náměstí v Železném Brodě

Vánoční ozdoby, vzniklé ve školní huti v Železném Brodě, jsou právě k vidění v New Yorku. Letos stoletá Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská tedy oslavuje kulaté výročí i za oceánem.

Kolekce originálních vánočních ozdob pro New York má za sebou dlouhou cestu ze Železného Brodu až do Spojených států. Hned na několika místech tam připomínají um českých sklářů i kulaté, 100. výročí železnobrodské Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, kde ozdoby vznikly. Americkou část programu zajistilo České centrum New York. Redaktor Jaroslav Hoření se za tvůrci originálních ozdob do Železného Brodu vypravil, poslechněte si to.

Ozdoby ze Železného Brodu se objevily také v klipu k znovunalezené vánoční koledě z poloviny 19. století „Noc krásná čarovná“ natočeném v New Yorku. A kdo chce vidět podobné ozdoby, jaké mají za oceánem, na vlastní oči, ten se může podívat na vánoční strom na železnobrodském náměstí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...