Státní zástupce zastavil stíhání Českých drah v kauze pádu lanovky na Ještěd

23. únor 2024 15:13

V případu zřícení lanovky na Ještěd už policie nestíhá České dráhy. Oznámil to náměstek okresní státní zástupkyně v Liberci Kamil Látr. Žalobce vyhověl stížnosti státního dopravce a stíhání zrušil.

Čtěte také

Vyšetřování tragického pádu lanovky na Ještěd stále pokračuje. Policie obvinila České dráhy a čtyři další lidi. Od 23. února 2024 už ale stíhá jenom tři z nich. Státní zástupce vyhověl dvěma stížnostem.

Stížnost podalo všech pět obviněných. Náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr ale vyhověl jenom dvěma z nich. Zastavil stíhání jedné firmy, Českých drah jako vlastníka lanovky, a jednoho člověka. Stíhání bylo podle Látra předčasné.

Z obecného ohrožení z nedbalosti jsou nadále obviněni tři lidé. Mluvčí policie Vojtěch Robovský už dříve řekl, že jim kladou za vinu, že v rozporu s předpisy a s technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz, lanovku vědomě provozovali. V případě odsouzení jim hrozí trest od tří do osmi let. Obžaloba ale zatím podána nebyla.

Podle Kamila Látra policie případ stále vyšetřuje. Na vyšetřování se podílí také České dráhy, podle jejich mluvčího se tedy k případu ani zastavení stíhání nebudou v současné chvíli vyjadřovat.

Nehoda se stala 31. října 2021. Po přetržení tažného lana se zřítila jedna ze dvou kabin lanovky. Při nehodě zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. V druhé kabině cestovalo třináct cestujících, kterým se nic nestalo. Jejich kabina zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Kabina po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici. Průvodčí aktivoval záchrannou brzdu a kabinu zastavil. Cestující pak museli vyprostit hasiči.

Spustit audio

Související