Srážka osobního vlaku s nákladním vozem na železničním přejezdu ve Stráži nad Nisou si vyžádala 21 zraněných, z toho 9 středně těžce

22. červen 2023 20:48, aktualizováno

Ve Stráži nad Nisou se 21. června 2023 odpoledne na železničním přejezdu srazil vlak s nákladním autem, které převáželo bagr.

Nehoda si vyžádala 21 zraněných, z toho 9 středně těžce. Na místo se 4x vracel vrtulník letecké záchranné služby, který převážel zraněné pasažéry do nemocnice. Lidé byli v šoku a i kvůli horku kolabovali. Záchranáři je ošetřovali a společně s hasiči jim nosili vodu.

U nehody zasahoval záchranářský vrtulník (nehoda osobního vlaku a nákladního auta, Stráž nad Nisou, 21. června 2023)

Policisté zablokovali příjezdovou cestu přes železnici, aby tam nikdo neprojížděl.

Železniční trať po nehodě blokuje nabouraný vagón, kolej je značně poškozená. Podle Přemysla Živného ze Správy železnic je na motorové jednotce předběžně škoda milion korun, na železničním svršku půl milionu.

V úseku mezi Libercem a Mníškem u Liberce jezdí náhradní autobusová doprava. Příčinu nehody vyšetřuje policie.

Nehoda se stala kolem 13:50 na železniční trati, která vede z Liberce na Frýdlant. České dráhy na svém webu uvedly, že v omezeném rozsahu zavedly náhradní kyvadlovou autobusovou dopravu. Vlak se střetl s nákladním autem na přejezdu, který je bez závor a kde je zvuková a světelná signalizace.

„Kriminální policie v této souvislosti už zahájila úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti," řekla regionální mluvčí policie Ivana Baláková. „Nyní zjišťujeme, jak se mohlo stát, že osobní vlak, jedoucí ve směru z Frýdlantu na Liberec, najel na přejezdu do přívěsu projíždějícího nákladního vozidla. V této souvislosti nás bude zajímat, zda bylo signalizační zařízení přejezdu v inkriminované době v činnosti. Osobní vlak byl plně obsazený," doplnila Baláková.

Jedna z cestujících pro Českou tiskovou kancelář uvedla, že strojvedoucí stihl těsně před srážkou z kabiny utéct.

Ve vlaku cestovalo 65 lidí, z toho 19 bylo žáků 4. třídy jedné základní školy. „Dvě z dětí převezli zdravotníci sanitou do nemocnice, měly by utrpět snad jen lehčí poranění," uvedla Ivana Baláková.

Zraněných bylo podle krajského mluvčího záchranné služby Michaela Georgieva 21. „Z toho devět osob utrpělo středně těžké poranění. Všichni byli při vědomí a s našimi posádkami komunikovali. Všechny zraněné jsme převezli do liberecké nemocnice. Šlo o pohmožděniny a otřesy mozku, my jsme na místě neměli žádného pacienta s život ohrožujícím stavem," dodal Georgiev.

Na místě podle něj pracovaly i psychointervenční týmy, které se postaraly o účastníky nehody. Nemocnice kvůli většímu počtu zraněných vyhlásila první ze tří stupňů traumaplánu. „Vše zvládáme v rámci našich kapacit," řekl ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Na místě nehody zasahovali i hasiči. „Po příjezdu na místo události hasiči zajistili místo dopravní nehody a provedli protipožární opatření. Nezraněné osoby byly převezeny evakuačními autobusy do Liberce," uvedli na hasiči na svém twitteru.

Okolnosti nehody vyšetřuje kromě policie také Drážní inspekce a Správa železnic. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala je největší škoda na vlaku - milion korun, na půl milionu vyčíslili poškození trati a na 100 000 korun odhadli škody na autě.  Provoz na trati by mohl být obnoven pod skončení vyšetřování a odtažení vlaku zřejmě ve večerních hodinách.

autoři: Johana Tománková , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio