Koncem srpna 1820 koupili Sychrov Rohanové. Přestavěli ho na velkolepé vévodské sídlo, výrazně ovlivnili i rozvoj v regionu
Bezvýznamný, vyhořelý zámek Sychrov koupil na konci srpna v roce 1820 francouzský rod Rohanů. Jeho členové žili na Sychrově po pět generací a nejenže dali památce současný vzhled, ale také velmi ovlivnili rozvoj v přilehlém okolí.
Jak se francouzský rod ocitl v Čechách
„Museli bychom jít samozřejmě hlouběji do historie a dostáváme se do doby velké francouzské buržoazní revoluce, kdy někteří z Rohanů jako princové královské krve skončili pod gilotinou na popravišti a velká část jich byla nucená opustit Francii,“ přiblížil příchod vznešené francouzské aristokracie na Sychrov tamní kastelán a ředitel územní správy památkového ústavu Miloš Kadlec.
Proměny zámku za Rohanů
„Když Rohanové přišli na Sychrov, byl to malý barokní zámeček s rozbořenou věží, který sloužil pouze pro úřednictvo. A v průběhu několika let, od roku 1820 zhruba do roku 1834, se proměnil ve velkolepé vévodské sídlo v pozdně klasicistním stylu. A za dalšího majitele, knížete Kamila, dostal dnešní novogotický kabát nejenom zvenku, ale i jeho interiéry jsou v tomto duchu,“ vysvětlil kastelán s tím, že velký přínos Rohanů byl i v krajinotvorbě. A to nejen při rozvoji zámeckého parku.
Rozvoj regionu za Rohanů
Čtěte také
„Rohanové, když pominu, že dávali práci výhradně českým řemeslníkům, kteří vyzdobili interiéry zámku a zámek přestavovali, tak nechali velký otisk i ve zdejším kraji. A to nemyslím jenom lesnictví a zemědělství, ale bylo to například cukrovarnictví,“ nastínil Miloš Kadlec.
„Pivovar ve Svijanech za jejich éry opět ožíval, a co je důležité, bylo to i průmyslové podnikání. Nejenom železárna, ale byla to také stavba liberecko-pardubické železnice v 50. letech 19. století, která přinesla vlastně nejenom spojení Liberce s Pardubicemi, ale která třeba vytvořila i unikátní sychrovský viadukt, s tím tunelem, který patřil k nejdelším v rakousko-uherské monarchii,“ doplnil památkář.
Konec Rohanů na Sychrově
Rohanové vlastnili zámek od roku 1820 až do konce druhé světové války, kdy jim byl na základě Benešových dekretů zabaven. Od roku 1950 je národní památkou. Poslední z rodu Rohanů, princezna Marguerite, navštívila Sychrov naposledy v roce 2010. Zemřela o dva roky později v Rakousku a po celý život zámek Sychrov podporovala.
Související
-
Sychrov opět ožije Skotskými hrami. V jakých disciplínách se tam závodí?
Letošní Skotské hry na Sychrově se konají v sobotu 24. srpna. Opět tam budou muži v kiltech, ochutnávky skotských specialit i skotská muzika. Hlavně se ale bude závodit.
-
Rohanský výtah na Sychrově
Výtahům, tentokrát nákladním, se věnuje i další díl seriálu, který směřuje na novogotický zámek Sychrov francouzského rodu Rohanů.
-
Po stopách šlechtických rodů: Sychrov a Lemberk
Na hradech a zámcích Libereckého kraje začala nová sezona a tak se redaktor Jaroslav Hoření vydal na jejich krátkou návštěvu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah webu i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube