Auta a zplodiny z domácích kotlů. Nejvýraznější zdroje znečištění ovzduší v Turnově
Státní zdravotní ústav zveřejnil výsledky měření ovzduší v Turnově. Odborníci mimo jiné zjišťovali, do jaké míry mají vliv existující zdroje znečištění na obyvatele. K jakým výsledkům dospěli, shrnula redaktorka Jana Pavlíčková.
Čtěte také
Podle pracovníků Státního zdravotního ústavu nebyly u žádné ze sledovaných veličin v Turnově překročeny povolené limity. Měření probíhalo na šesti místech, jak v centru Turnova, tak v okrajových částech, v níže i výše položených lokalitách, aby údaje byly co nejpestřejší.
Měřicí přístroje zaznamenávaly například hodnoty oxidu siřičitého, oxidu dusnatého, stav ozonu, výskyt benzo-apyrenů a podobně. Přístroje umí zaznamenat částice menší než deset mikronů, tedy to, co se lidem dostane při vdechnutí do horních cest dýchacích. Sledovaly se i látky mnohem menší, které se mohou usadit na plicích.
I když výsledky nepřekročily žádné normy, neznamená to, že Turnov nemá s kvalitou ovzduší problémy. Znečištění je hlavně z lokálních topenišť, pro která neplatí žádné emisní limity. Dalším problémem, se kterým se Turnov potýká, je prašnost. Jedním z velkých zdrojů je podle SZÚ automobilová doprava.
Podle nezávislého místostarosty Turnova Jana Lochmana bude město víc apelovat na obyvatele, kteří mají doma kotle, aby pálili jen to, co mají, a snažili se ještě využít dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější.
Pokud jde o dopravu, tam má město omezené možnosti. Situaci by měl zlepšit plánovaný obchvat města směrem na Semily, teď je tranzitní doprava vedena přes centrum, což zatěžuje nejen náměstí Českého ráje, ale třeba i lokalitu kolem Maškovy zahrady.
Měření ovzduší bude pokračovat i v dalších městech v kraji, v roce 2025 chce Státní zdravotní ústav zmapovat situaci v Jablonci nad Nisou. V předchozích letech jeho pracovníci měřili v Liberci, v Mimoni a v České Lípě.
Související
-
Peníze z poplatků za znečišťování ovzduší Liberecký kraj poskytne na dotace na zásobníky tepla
Kdo doma topí vlastním kotlem, možná už uvažoval o investici do akumulační nádoby. Díky té je možné vyrobené teplo „schovat“ na pozdější dobu.
-
Pivo bylo jednodušší a lidé méně nároční, říká jeden z autorů turnovské výstavy o pivovarnictví
Dvě výstavy o pivovarnictví na Turnovsku a starých hostincích připravilo Muzeum Českého ráje. Kde se pivo vaří a Kde se pivo pije, se vydal zjistit kolega Jaroslav Hoření.
-
Neekologické kotle na tuhá paliva musí lidé vyměnit za nové do konce prázdnin
Od září nebudou Češi moct topit v nejméně ekologických kotlech. Za jejich používání bude hrozit pokuta. Lidé proto shání nové. A často chtějí zůstat u těch na tuhá paliva.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí