Slavná herrnhutská hvězda – dřív pomůcka v matematice, dnes i hvězdný byznys

16. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Herrnhutská hvězda zdobí v době adventu okna Němců, ale i Čechů

Za proslulou herrnhutskou hvězdou se vydejte do Saska. Městečko Herrnhut najdeme nedaleko Žitavy, leží při silnici vedoucí do městečka Löbau. V předvánočním mrazivém čase se sem můžeme nejpohodlněji dopravit autem.

Herrnhut, česky někdy zvaný Ochranov, byl založen náboženskými uprchlíky z Moravy teprve roku 1722. A od té doby je doslova uchvácený duchovní náladou. Dodnes je to místo, kde naplno a všude rezonuje zvláštní nálada bratrské víry. Jméno Jan Amos Komenský tu nepatří jen do učebnic historie.

Hvězda dřív měla 110 ostnů

S činností Jednoty bratrské se tu úzce pojí i vznik tradice herrnhutské vánoční hvězdy. Česky je někdy označovaná jako ochranovská či moravská. Tyto hvězdy s růžky jsou – coby připomínka hvězdy betlémské – opravdu velmi typickým symbolem německých Vánoc. A dnes se již objevují i u nás.

A je přitom zvláštní, že hvězda vznikla v roce 1821 jako osobitá dekorace pro oslavy padesátého výročí Chlapeckého ústavu Jednoty bratrské v nedalekém městě Niesky. Hvězda nasvícená olejovou lampičkou tehdy měla značný počet zubů – celých 110!

Slavná hvězda jako pomůcka v matematice

Později byla využívána i jako pomůcka v hodinách matematiky a geometrie. A protože celá řada dospělých z Herrnhutu putovala světem po misiích, byly zdejší děti umisťovány do internátních škol, kde se hvězdy z ostrých růžků z papíru začaly běžně vyrábět. Děti je pak posílaly rodičům do jejich vzdálených misijních působišť jako vánoční dárek. A herrnhutská hvězda se tak dostala do Jižní Afriky či Ameriky.

Hvězdný byznys: Čtvrt milionu hvězd se prodá každoročně

A protože o ně byl čím dál tím větší zájem, začalo se od počátku 20. století v Herrnhutu s výrobou ve velkém. Nejčastěji jsou dodnes produkovány hvězdy s 25 hroty, různých barev, od bílé, přes žlutou po červenou. Každoročně se jich prodá na čtvrt milionu kusů.

A hvězdnému byznysu se v Herrnhutu daří. Na začátku května 2011 tu byla dokonce otevřena úplně nová továrna s předváděcím elegantním showroomem hodným světoznámého zboží. V předvánočním čase krásně svítí do potemnělého okolí barvami červených a žlutých hvězd.

Herrnhut
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...