Původně chtěl mít ze staré sklárny jen parkovací místo pro svá auta, teď je tam muzeum
Stovka auto a moto exponátů převážně se závodní minulostí včetně dakarských speciálů našla své místo v novém muzeu v Lučanech nad Nisou, které vzniklo ze zchátralé sklárny.
Po pěti letech velké práce a spoustě financí se z rozpadající bývalé sklárny v Lučanech nad Nisou stalo muzeum, které ocení obdivovatelé automobilů a motocyklů, zvláště pak těch se sportovním nádechem.
Za projektem nového muzea stojí Radek Dvořák, který původně ze sklárny chtěl mít jen parkování pro své veterány. A nakonec vznikla nová chlouba nejen Lučan nad Nisou. Možná největším exponátem muzea je samotná budova.
„Fabriku jsem koupil v roce 2018, to už byla 10 let zavřená, a opravdu byla v hrozném stavu. Dohromady jsme ji dávali zhruba 5 let, aby byla v takovém stavu, v jakém je teď,“ přibližuje Radek Dvořák.
V lučanském muzeu mají exponáty prostor, návštěvníci je tam mohou obdivovat ze všech stran. A jsou tam i dílny. „Máme tady jak dílny na automobily, tak dílny na motorky, máme tu i lakovnu, máme i klempírnu, zhruba 2 000 m² dílenských prostor,“ potvrzuje.
Co všechno je v muzeu k vidění? A jaký je nejoblíbenější exponát Radka Dvořáka? Poslechněte si reportáž.
Související
-
RAF se vrátil do Liberce. Technické muzeum vystavuje unikátní vůz z roku 1909
Jeden z pěti dochovaných unikátních historických vozů RAF typu 18/22 vystavuje Technické muzeum v Liberci. Vůz ze svých sbírek zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze.
-
Na návštěvě: Rodný dům Ferdinanda Porscheho. Místo, kde se minulost automobilů potkává s budoucností
Za středečním hostem se tradičně vydáváme na některé z výjimečných míst. Tentokrát to bylo ve Vratislavicích nad Nisou, v rodné domě konstruktéra Ferdinanda Porsche.
-
Živě od vás: Historický autobus Praga RND z roku 1947 a další „poklady“ v Technickém muzeu
Na přímý přenos jsme se vydali do Boveraclubu sídlícího v Technickém muzeu Liberec. Právě tam koncem roku 2022 představili historický autobus Praga RND z roku 1947.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka