RAF se vrátil do Liberce. Technické muzeum vystavuje unikátní vůz z roku 1909
Jeden z pěti dochovaných unikátních historických vozů RAF typu 18/22 vystavuje do podzimu Technické muzeum v Liberci. Vůz ze svých stálých sbírek zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze.
V expozici Technického muzea v Liberci je nově unikátní historický vůz RAF z roku 1909. Pro muzeum je to splněný sen, protože výroba těchto vozů je s Libercem spjatá. Automobily této značky produkovala na začátku minulého století továrna Reichenberger Automobil-Fabrik - zkráceně RAF.
Čtěte také
Vůz zapůjčilo pražské Národní technické muzeum. Podle ředitele oddělení dopravy Arnošta Nezmeškala jich bylo vyrobených přibližně 3 000, ale dochovalo se jich jen několik. „Pokud se nepletu tak jich je po světě 5 kusů, z toho jsou 2 ve sbírkách našeho muzea. Ve vystavitelném stavu je jen tato, takže je součástí naší stálé expozice, a to, že jsme ji z expozice vyndali, zapůjčili, není zcela běžné, protože ten základ, stálou expozici, si neradi měníme. Tam jsou opravdu nejvýznamnější předměty, které máme a RAFka je jedna z nich,“ zdůraznil.
Na slavnostním představení vozu v Technickém muzeu Liberec natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Železniční skvosty pražského Technického muzea
Redaktor Pavel Petr se ještě jednou vypravil do Prahy a s kurátorem Technického muzea Adamem Horkým prošel expozici železnice a železniční historie.
-
Živě od vás: Historický autobus Praga RND z roku 1947 a další „poklady“ v Technickém muzeu
Na přímý přenos jsme se vydali do Boveraclubu sídlícího v Technickém muzeu Liberec. Právě tam koncem roku 2022 představili historický autobus Praga RND z roku 1947.
-
Technika, která psala dějiny. Národní technické muzeum přibližuje stoletou historii rozhlasu
V Národním technickém muzeu v Praze je přístupná expozice „Sto let je jen začátek“, která představuje velké události a příběhy rozhlasové historie pomocí zvukové techniky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.