Ptačí orloj – nová rarita liberecké zoo. Viděli jste ho už?

9. listopad 2018

Liberecká zoologická zahrada má zbrusu novou atrakci. Ptačí orloj. Místo apoštolů se v něm pohybují figurky ohrožených zpěvných ptáků z asijských tropů.

Postřeh Jardy Hořeního: Liberecká zoo už příští rok oslaví stovku. Neuvěřitelné. Já ji navštěvuji od 70. let minulého století. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Měnily se vchody do zoo, zvířata, umístění expozic, ani to asi všechno nepamatuji. Na svém místě ale stále zůstává domek známý jako cukrárna U Čápa. Tu si pamatuji dobře. K návštěvě zoo přeci nějaká ta dobrota patří. A díky ptačímu orloji si ji budou pamatovat i další generace návštěvníků. A třeba také získají vztah nejen k ochraně ptáčků zpěváčků, ale přírody celkem. A to je dobře.

Nejstarší zoologická zahrada u nás vznikla jen rok po založení republiky. Od svých počátků v podobě velké veřejné voliéry z roku 1904 a následného zvěřince, ze kterého se v roce 1919 stala na první československá zoo, se nachází v Lidových sadech v Liberci. Z dob počátků liberecké zoo pochází nejstarší domek v areálu v posledních letech známý jako cukrárna U čápa. A právě tam na půdě vznikla nová atrakce – Ptačí orloj.

Ten je také předzvěstí blížících se stých narozenin liberecké zoo. Myšlenka ptačího orloje je stará asi deset let. Inspirací byl orloj v Kryštofově údolí vybudovaný v roce 2008 v bývalém objektu trafostanice.

Na vzniku ptačích hodin v liberecké zoo se podíleli i samotní autoři tamního stroje. Rozsáhlou projektovou dokumentaci připravili mechatronici z Technické univerzity v Liberci, samotná mechanika pak vznikala v modelárně Milana Jelínka v Machníně u Chrastavy. Autorem dřevěných soch indonéských pěvců v nadživotní velikosti je známý český sochař Jan Švadlenka, který pro Zoo Liberec vytvořil již řadu dřevěných a kamenných plastik v rámci každoroční umělecké akce EtnoArt.

Orlojová Majna Rothschildova

Orloj, kde jsou místo apoštolů ohrožené druhy zpěvných ptáků tropů jihovýchodní Asie je každou celou hodinu pastvou nejen pro oko, ale návštěvníky potěší i ptačí písně jednotlivých druhů.

Více o osvětové ochranářské kampani Silent Forest se dozvíte z pavilonu tropů, kde jsou ve voliérách i živí jedinci jednoho z ohrožených druhů Majny Rothschildovy. Tito zpěváčci se do své domoviny na Bali, kde byli téměř zcela vyhubeni, vrací díky záchrannému programu zoologických zahrad.

Živý exemplář Majny Rothschildovy

Kromě majny Rothschildovy se v okénku orloje střídají ještě sochy loskutáka velkého, sojkovce dvoubarvého, bulbula korunkatého, šámy bělořité a krasky krátkoocasé jávské.

Liberecká zoo má novou atraktivní podívanou. Je jí ptačí orloj v dolní části zoo

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?