Ptáci i koně ze skla. Skleněný zvěřinec Jiřího Pačinka je k vidění v Novém Boru
Sklářské muzeum v Novém Boru připravilo výstavu, kde se budou návštěvníci cítit jako ve zvláštním zvěřinci lindavského skláře Jiřího Pačinka. Ve volném čase sklářský mistr mění za pomoci svého týmu žhavou sklovinu ve zvířata – i bájná.
„Sklo je materiál, který je potřeba nějakým způsobem zkrotit,“ říká Jiří Pačinek, sklář z Lindavy, který spolupracoval třeba i s Bořkem Šípkem. Symbolem Pačinkovy výstavy je rozzuřený býk, který žhne všemi barvami. Expozice plná skleněných – exotických i evropských zvířat ukazuje průřez sklářovou autorskou tvorbou.
„Zvěřince byly ozdobou šlechtických dvorů, královských sídel. Byla to věc, kterou se panovníci a majitelé chlubili,“ říká Eliška Vavříčková, ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru, podle které inspirací k nové výstavě byl i Skleněný zvěřinec Tennesseeho Williamse. „Hra je tak oblíbená, protože je upřímná a autobiografická a to je hlavní rys i Jiřího Pačinka a jeho tvorby – je to upřímná, poctivá práce, ze které čiší radost a láska ke sklu,“ dodává Vavříčková.
Výstava je ve Sklářském muzeu v Novém Boru k vidění až do 24. května.
Související
-
Albrightová, Clinton, Havel. Snímky výstavy v Malém divadle zachycují politické osobnosti
Vyučuje matematiku a fyziku, její velkou láskou a koníčkem je ale natáčení videa a fotografování. Řeč je o Jindře Lisalové, která má v Malém divadle už 2. výstavu.
-
Industriální klenot Liberce, vratislavickou Zauhlovačku můžete poznat blíž díky výstavě
V libereckém knihkupectví Fryč představuje spolek AvantgArt svou činnost i historii Zauhlovačky – na nové výstavě.
-
Ruční práce sklářů ze Svojkova oslovila muzea i filmové a seriálové produkce
Liberecký kraj bývá nazývaný krajem sklářství. V podhůří Lužických hor se nachází obec Svojkov a v ní malá sklářská dílna otce a syna Haidlových.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.