Příběhem zakázaných knih a cenzury si v českolipském muzeu připomínají měsíc knihy

14. březen 2021

V knihovně českolipského muzea je živo i době, kdy je muzeum zavřené. Právě v březnu, měsíci knihy, si tam připomínají období, kdy se knihy zakazovaly a dokonce pálily. Příběh Libri prohibiti zaujal redaktora Jaroslava Hořeního, který se mezi staré tisky vydal s mikrofonem.

„My jsme chtěli v muzejní knihovně připomenout právě ta období, kdy knihy byly páleny, ničeny a z veřejných knihoven byly zabavovány a házeny do stoupy. Chtěli jsme tak upozornit na to, že těch období, kdy nebyla žádná cenzura, žádný státní nebo církevní dohled bylo hrozně málo. A tak bychom to chtěli stále připomínat, aby už takové období nenastalo,“ uvedla k projektu Jaroslava Vondrová z Oddělení knihovního fondu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Na stránkách instituce se tak se tak zájemci dozví více například o prvním seznamu zakázaných knih u nás, o působení nechvalně proslulého jezuity Antonína Koniáše, o pálení knih po nástupu Hitlera k moci nebo o cenzuře za vlády komunistické strany.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.