Polský soud zrušil platnost dokumentu umožňující těžbu v dole Turów do roku 2044
Správní soud ve Varšavě zrušil platnost jednoho z dokumentů týkajících posouzení vlivu na životní prostředí v případě prodloužení koncese na těžbu v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Informuje o tom organizace Greenpeace.
Čtěte také
Polský soud zrušil platnost jednoho z dokumentů k prodloužení těžby v Turówě. Informaci přinesla organizace Greenpeace. Podle polské pobočky organizace to znamená, že Polsko nemůže vydat definitivní rozhodnutí umožňující těžbu v dole.
Společnost PGE vlastnící důl i nedalekou elektrárnu mohla na základě rozhodnutí o posouzení ekologických dopadů z roku 2020 těžit až do roku 2044. Proti tomu se odvolaly nevládní organizace. V dole se ale zatím těží uhlí na základě koncese platné do roku 2026, jejíž legálnost zpochybnilo Česko před Soudním dvorem Evropské unie.
„… rozhodnutí soudu znamená, že (polská ministryně životního prostředí Anna) Moskwová nemůže vydat definitivní rozhodnutí umožňující těžbu v Turówě do roku 2044," uvedl v tiskové zprávě polské pobočky organizace Greenpeace právník Hubert Smoliński z Nadace Frank Bold. „S udělením koncese musí počkat do doby, než generální inspektorát ochrany životního prostředí posoudí námitky a výhrady občanské společnosti k vlivu dolu na životní prostředí," dodal.
Rozhodnutí o posouzení ekologických dopadů z roku 2020 vydané úřadem pro ochranu životního prostředí na nižší úrovni umožnilo provizorní prodloužení koncese na těžbu do roku 2044. Proti tomuto urychlenému postupu úřadů se ale odvolaly nevládní organizace, což podle Greenpeace znamená, že skupina PGE nemůže dočasné prodloužení koncese využít do doby, než o odvoláních bude rozhodnuto.
V dole se bude těžit uhlí na základě koncese platné do roku 2026, jejíž legálnost zpochybnilo Česko před Soudním dvorem Evropské unie. Podle české strany polské úřady schválily prodloužení těžby do roku 2026 bez dodatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí. Takový názor má i Evropská komise. Varšava veškeré námitky Prahy i Bruselu odmítá.
Unijní soud v květnu 2021 nařídil Polsku ukončit práce v dole Turów až do vydání konečného rozsudku. Protože Varšava se odmítla podřídit a v dole se těží dál, vyměřil soud Polsku pokutu půl milionu eur (12,1 milionu korun) denně.
Ve čtvrtek 3. února stanovisko k české žalobě kvůli Turówu zveřejní advokát Soudního dvora EU, samotný rozsudek se pak očekává v první polovině letošního roku. Česko a Polsko se zároveň už několik měsíců snaží dojednat mezivládní dohodu, která by stanovila například kompenzace za dopad dobývání uhlí na obce na české straně hranice. Jejich obyvatelé už několik let proti rozšíření dolu bojují, boj se o zdroje pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Elektrárna Turów je důležitým producentem elektrické energie na polském trhu.
Související
-
„Proč si ministryně Hubáčková v dohodě o Turów sama ukládá tak šibeniční termín?“ diví se Starec
Jak by měla vypadat dobrá dohoda mezi Českou republikou a Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów? Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná se ptal Vladimír Kroc.
-
Jáma v zemi i ve společných vztazích. Spor o polský důl Turów pokračuje, dohoda je stále nejistá
České ministerstvo životního prostředí hájí návrh dohody s Polskem o dole Turów. Co víme o podmínkách, s jakými návrh smlouvy počítá? Jsou obě strany ochotné se dohodnout?
-
Polsko souhlasí s mezinárodní kontrolou dodržování smlouvy, říká po jednání o Turówu hejtman Půta
Jednání ministryň životního prostředí České republiky a Polska zatím tečku za sporem o těžbě v dole Turów neudělalo.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Chce Jurečka zpoplatnit péči o důchodce? ‚Jednoznačná dezinformace,’ vyvrací ministerstvo
-
S Trumpem čelí Tchaj-wan nejistým vyhlídkám. Obavy budí jeho výroky i Muskův vliv v administrativě
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
300 miliard dolarů ročně. Státy se na COP29 shodly na zvýšení klimatické podpory rozvojových zemí