Návrh smlouvy s Polskem o dole Turów míří podle ministryně Hubáčkové na vládu. Česko trvá na úhradě 50 milionů eur

Návrh smlouvy s Polskem o hnědouhelném dole Turów  je připravený k projednání vládou. V sobotu dopoledne to na twitteru oznámila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková z KDU-ČSL, která o úpravě smlouvy jednala v úterý ve Varšavě se svou polskou kolegyní. Dokument podle ní dostal hejtman Libereckého kraje Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj a český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr. 

„Uběhly jen tři dny a vyprecizovaný návrh smlouvy s Polskem k Turówu je na světě připravený k projednání vládou. Díky všem, co se na něm podíleli,“ napsala na svém twitterovém účtu ministryně Anna Hubáčková.

Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Polsko nabídlo 40 milionů eur. Návrh předloží ministerstvo životního prostředí ve středu vládě. Spor s polskou stranou trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu, řekla v sobotu Hubáčková.

Čtěte také

Podle aktualizovaného návrhu, který došel do Prahy, by polská strana souhlasila s dvouletým dohledem Soudního dvora EU. Hubáčková chce nechat český návrh posoudit kabinetem. Z diskuse vlády má vyplynout, zda má česko-polské jednání pokračovat mezi ministryněmi obou zemí, nebo se přesune na úroveň premiérů.

Ministryně uvedla, že by chtěla, stejně jako polská strana, aby jednání pokračovala co nejdřív. „Ideálně do konce ledna,“ uvedla Hubáčková. Ministerstvo životního prostředí je podle ní k polské straně vstřícné v tom, že nemění požadavky vyslovené v loňském roce minulou vládou.

Půta se domnívá, že nedořešené otázky nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. K návrhu už vypracovali připomínky experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby i Libereckého kraje.

„Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat,“ řekl Půta.

Spor o Turów

Důl Turów zásobuje uhlím elektrárnu, která je v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie. Obce v českém příhraničí ale už několik let bojují proti jeho rozšíření, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Praha vede kvůli tomu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Čtěte také

O úpravě smlouvy o Turówu jednala v úterý ve Varšavě Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila.

Moskwová uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Loni v září Soudní dvůr EU uložil Varšavě pokutu půl milionu eur denně (12,2 milionu korun), kterou však Polsko neplatí. Mluvčí unijní exekutivy v minulých dnech oznámil, že Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty.

Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů by pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhla. Brusel pak Varšavu uvědomí a ta bude mít deset dní na vyjádření. Poté Brusel částku strhne.

autor: reČRoL | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio

Související